+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürk'ün Barış Hakkında Söylediği Sözler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün Barış Hakkında Söylediği Sözler
  Ödev konum vardı bende araştırıp bulmuştum burayada ekliyeyim belki başkasına lazım olur

  Konu Başlığı : Atatürk'ün Barış Hakkında Söylediği Sözleri


  1: Türkiye’nin güvenliğini gaye tutan, hiçbir milletin aleyhinde olmayan bir barış istikameti bizim daima prensibimiz olacaktır. (1931)

  2: Şuna da inanıyorum ki, eğer devamlı barış isteniyorsa, kütlelerin vaziyetlerini iyileştirecek beynelmilel tedbirler alınmalıdır. İnsanlığın bütününün refahı, açlık ve baskının yerine geçmelidir. Dünya vatandaşları, kıskançlık, aç gözlülük ve kinden uzaklaşacak şekilde eğitilmelidir. (1935)

  3: Barış yolunda nereden bir çağrı geliyorsa, Türkiye onu gönülden karşıladı ve yardımlarını esirgemedi. (1937)

  4: Barış, milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur. Fakat bu kavram bir defa ele geçirilince daimi bir dikkat ve itina ve her milletin ayrı ayrı hazırlığını ister. (1938)

  Bu sözler de Fransız Büyük Elçisine sohbet esnasında Atatürk tarafından dile getirilmiştir:

  5: Ben toprak büyütme dileklisi değilim; barış bozma alışkanlığım yoktur; ancak antlaşmaya dayanan hakkımızın isteyicisiyim. Onu almasam, edemem. Büyük Meclisin kürsüsünden milletime söz verdim: Hatay’ı alacağım… Milletim benim dediğime inanır. Sözümü yerine getirmezsem onun huzuruna çıkamam, yerimde kalamam. Ben şimdiye kadar yenilmedim, yenilemem; yenilirsem bir dakika yaşayamam. Bunu bilerek ve sözümü mutlaka yerine getireceğimi düşünerek benim dostluğumu lütfen bildiriniz ve doğrulayınız, ekselans Ambasadör. (1937)


  Mustafa Kemal Atatürk 2. Zarafet
  Üye

  Barış Habil ve Kabilden bu yana sürekli olarak yıkılan ve zarara uğrayan dostluk ve kardeşlik olgusudur.Barış insanlar için çok önemli bir unsurdur. Atatürk; barışın sağlanabilmesi için elinden geleni yapmıştır. Ülke huzuru ve toplumda sükunet için barış önemli bir faktördür.
+ Yorum Gönder