+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürkün Zeybek Oyunu Hakkında Söyledikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Atatürkün Zeybek Oyunu Hakkında Söyledikleri
  Atatürkün Zeybek Oyunu Hakkında Söyledikleri

  Zeybek Oyunu

  Bu oyun, milletimizin erkek oyunu, kahraman oyunudur; bilmek gerek! 1935 (Fahrettin Altay, 10 Yıl Savaş ve Sonrası, 1970, s. 398)
  Eğitimci Selim Sırrı (Tarcan) Bey’in, bir kız öğrenci ile zeybek oyununu izledikten sonra söyledikleri
  Selim Sırrı Bey, zeybek raksını geliştirirken ona bir uygar şekil vermiştir. Bu sanatçı üstadın eseri hepimiz tarafından kabul edilerek millî ve sosyal hayatımızda yer tutacak kadar olgunlaşmış, estetik bir şekil almıştır. Artık Avrupalılara; “Bizim de eksiksiz bir raksımız var” diyebiliriz ve bu oyunu salonlarımızda, okul gösterilerimizde oynayabiliriz. Zeybek dansı, her toplumsal salonda kadınla beraber oynanabilir ve oynanmalıdır.
  1925 (Atatürk’ün S.D.V, s. 38)
 2. Zarafet
  Üye

  Zeybek, Batı Anadolu yöresinde görülen halk oyunudur. Zeybek oyunları mertlik, yiğitlik ve gururun simgesidir. Sonsuz kahramanlık öykülerini içerir ve oldukça gösterişli ve etkileyicidir. Atatürk dansı çok severdi. Ama görülmeye değer olarak zeybeki görürdü. Atatürk katıldığı bir festivalde zeybek ekibine de eşlik etmişti.
+ Yorum Gönder


atatürkün zeybek ile ilgili sözleri,  zeybek ile ilgili sözler,  atatürkün zeybekle ilgili sözleri,  atatürk zeybek sözleri,  atatürk ve zeybek oyunu sözleri,  atatürkün zeybekle ilgili sözu