+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürk’ün Eğitim İle İlgili Sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Atatürk’ün Eğitim İle İlgili Sözleri
  Atatürk’ün Eğitim İle İlgili Sözleri

  Atatürk’ün eğitim alanında yaptığı yenilikler ve eğitim ile ilgili söylediği sözleri onun eğitime verdiği büyük önemi açıkça ortaya koymaktadır.
  Atatürk, bütün devrimlerini bağımsız Türk Milletinin ilerlemesi için gerçekleştirmekle, yol göstericimiz olmuştur. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başöğretmeni unvanını da alarak milletin öğrenim hayatında kaliteli eğitim ve öğretimin var olması gereğini her fırsatta dile getirmiştir.

  Atatürk’ün eğitimle ilgili sözleri - Atatürk’ün eğitim üzerine söylediği bazı sözleri (özdeyişleri)

  İlk ve orta öğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi ve tekniği versin, fakat o kadar pratik bir tarzda versin ki, çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkûm olmadığına emin olsun. (1931)
 2. Mesport
  Moderators

  Atatürk’ün Eğitim Hakkında Sözleri


  Eğer Cumhurbaşkanı olmasam, Eğitim Bakanlığı’nı almak isterdim. (1930)


  Hepimiz, özel ve toplum hayatımızda rastladığımız okuyup yazma bilmeyen erkek, kadın her vatandaşımıza öğretmek için candan arzu göstermeliyiz. (1928)

  Büyük Türk milletine onun bütün emeklerini kısır yapan çorak yol haricinde kolay bir okuma yazma anahtarı vermek gereklidir. Büyük Türk milleti cahillikten az emekle kısa yoldan ancak kendi güzel ve asil diline kolay uyan böyle bir vasıta ile sıyrılabilir. Bu okuma yazma anahtarı ancak Lâtin esasından alınan Türk alfabesidir. Basit bir tecrübe Lâtin esasından Türk harflerinin, Türk diline ne kadar uygun olduğunu şehirde ve köyde yaşı ilerlemiş Türk evlatlarının ne kadar kolaylıkla okuyup yazdıklarını güneş gibi meydana çıkarmıştır. (1928)

  Milli eğitimde, süratle yüksek bir seviyeye çıkacak olan bir milletin, hayat mücadelesinde maddi ve manevi bütün kudretlerinin artacağı muhakkaktır. (1928)

  Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. (1927)

  Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. (1925)

 3. Zarafet
  Üye
  Atatürk'e göre, Osmanlı Devletinin çöküşünde en önemli nedeni, millî eğitim eksikliği idi. Atatürkl eğitim alanındaki çalışmaların önderidir. Atatürk ileri görüşlülüğü sayesinde eğitim konusuyla çok erken meşgul olmaya başlamıştır. Atatürk ‘ün eğitimci özelliğini bilmek onun büyüklüğünü anlamak açısından önemlidir.
+ Yorum Gönder