+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci 123
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürk’ün milli egemenlik ile ilgili sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: Atatürk’ün milli egemenlik ile ilgili sözleri

  Türkiye Büyük Millet Meclisinin bütün programlarının özü şu iki esastır:Tam bağımsızlık,kayıtsız şartsız milli egemenliktir.
  Cevap: Atatürk’ün milli egemenlik ile ilgili sözleri sayfa üç frmacil 3 Cevap: Atatürk’ün milli egemenlik ile ilgili sözleri

 2. Zühre
  Devamlı Üye
  Atatürkün Egemenlik İle İlgili Sözleri

  Arkadaşlar! Türkiye devletinde ve Türkiye devletini kuran Türkiye halkında tacidar yoktur, diktatör yoktur! Tacidar yoktur ve olmayacaktır. Çünkü olamaz.

  Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdani ve mevcudiyetidir. 1923 (Atatürk’ün S.D. I, S. 300)

  Egemenliğine doğrudan doğruya sahip olmanın kıymetini pek iyi anlayan ve pek iyi bilen millet, bu mukaddes egemenliğine karşı baş gösterecek her tehlikeyi kahredecektir. 1923 (Atatürk’ün S.D. II, S. 135)

  Millî egemenlik uğrunda canımı vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun. 1923 (Atatürk’ün S.D. II, S. 76)

  Kendilerine bir milletin tahili bırakılan adamlar, milletin kuvvet ve kudretini yalnız ve ancak yine milletin hakikî ve elde edilmesi mümkün menfaatleri yolunda kullanmakla görevli olduklarını bir an hatırlarından çıkarmamalıdırlar. Bu adamlar düşünmelidirler ki, bir memleketi zabt ve işgal etmek o memleketin sahiplerine hâkim olmak için kâfi değildir. Bir milletin ruhu zabt olunmadıkça, bir milletin azim ve iradesi kırılmadıkça, o millete hâkim olmanın imkânı yoktur. Halbuki asırların getirdiği bir millî ruha, hiçbir kuvvet mukavemet edemez.

  Mahkûm olmak istemeyen bir milleti, esareti altında tutmağa gücü yetecek kadar kuvvetli müstebitler artık dünya yüzünde kalmamıştır. 1924 (Atatürk’ün B.N., S. 81)

  Büyük Millet Meclisi Türk milletinin asırlar süren aramalarının özeti ve onun bizzat kendisini idare etmek şuurunun canlı bir timsalidir.

  Türk milleti mukadderatını Büyük Millet Meclisinin kifayetli ve vatanperver eline tevdi ettiği günden itibaren karanlıkları sıyırıp kaldırmış ve ümitle istikbale yönelmiştir.

  Yeni Türkiye Hükümetinin öz cevheri millî hâkimiyettir. Milletin kayıtsız ve şartsız hâkimiyetidir. (1923)

  Gerek askerlik, gerekse siyaset hayatımın bütün devir ve safhalarını dolduran mücadelelerimde daima hareket düsturum millî iradeye dayanarak milletin, vatanın muhtaç olduğu gayelere yürümek olmuştur. (1920)


 3. Ziyaretçi
  abi adama bakın ya ne kadar iyi bizi düşünüyo ama millet hala içki içip kumar var diyo bi gidin şurdan

 4. Ziyaretçi
  Butun dunya okusun kitap hic bir cocuk kitapsiz kalmamali

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci 123


atatürkün milli egemenlik ile ilgili sözleri,  atatürkün milli egemenlikle ilgili sözleri,  atatürkün egemenlik ile ilgili sözleri,  atatürkün ulusal egemenlikle ilgili sözleri,  atatürkün ulusal egemenlik ile ilgili sözleri,  milli egemenlik ile ilgili sözler