+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürk’ün çağdaşlık (Uygarlık) ile ilgili sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Atatürk’ün çağdaşlık (Uygarlık) ile ilgili sözleri
  Atatürk’ün çağdaşlık ile ilgili sözleri


  Efendiler bugüne değin elde ettiğimiz başarılar bize ancak ilerleme ve uygarlığa doğru bir yol açmıştır. Yoksa ilerlemede ve uygarlıkta hedefe ulaştırmış değildir. Bize ve torunlarımıza düşen görev bu yol üzerinde hiç şaşkınlaşmadan yürümektir.

  Biz garb (batı) medeniyetini bir taklitçilik yapalım diye almıyoruz, onda iyi olarak gördüklerimizi, kendi bünyemize uygun bulduğumuz için, dünya medeniyet seviyesi içinde benimsiyoruz.

  Memleket behemehal asri, medeni ve müreffeh olacaktır. Bizim için bu hayat davasıdır.

  Her ulusun kendine özgü geleneği, kendine göre ulusal özellikleri vardır. Hiçbir ulus, ne kendini benzettiği ulusun aynı olabilir, ne kendi ulusal bütünlüğünde kalabilir, bunun sonucu hiç kuşkusuz düş kırıklığıdır.

  Uygarlık yolunda yürümek ve başarılı olmak, yaşamak için baş koşuldur.

  Dünya’nın bize saygı göstermesini istiyorsak, önce bizim kendi benliğimize, ulusal varlığımıza, bu saygıyı duyguda, düşüncede, açıkça bütün davranış ve tutumumuzda göstermemiz gerekir. Bilelim ki ulusal benliğini bulamayan uluslar başka uluslara av olurlar.

  Uygar olmayan kimseler, uygar olanların ayakları altında kalmakla karşı karşıyadır.

  Uygarlık öyle güçlü bir ateştir ki ona yabancı olanları yakar, mahveder.
 2. Zarafet
  Üye

  Çağdaşlık modern toplumun kültürel,siyasal,hukuksal ve bilimsel birçok eylemi barındıran yapıya verilen bir anlamdır. Çağdaş birey ise böyle bir toplum modeli ile uyum içinde yaşamayı benimsemiş ve becerebilen kişilere verilen sıfattır.
+ Yorum Gönder


uygarlık ile ilgili cümleler,  uygarlıkla ilgili cümle,  medeniyet ile ilgili cümle,  uygar ile ilgili cümle,  uygarlık ile ilgili cümle,  medeniyet ile ilgili cümleler