+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürkün Müziğe Verdiği Önem ile ilgili sözler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürkün Müziğe Verdiği Önem ile ilgili sözler
  Atatürkün Müziğe Verdiği Önem ile ilgili sözler

  ataturkunmuzigeverdigionem.jpg

  Mustafa Kemal Atatürk müziğe büyük bir ilgi duymuş şarkı ve türkü dinlemekte zevk almıştır. Atatürk'ün sanat tanımı; "Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur." şeklindedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile1924 yılında Cumhuriyetin ilk Müzik Öğretmen Okulu (Musiki Muallim Mektebi) olarak hizmet vermeye başladı. İkinci adım, bir milli musıki ve temsil akademisinin kurulması oldu
  Atatürk'ün müziğe verdiği önemi daha iyi anlamak için bu konudaki sözleri incelenmeli.

  “Ulusal; ince duyguları, düşünceleri anlatan; yüksek deyişleri, söyleyişleri toplamak, onları bir an önce, modern müzik kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu düzeyde Türk ulusal müziği yükselip, evrensel müzikte yerini alabilir.”

  “Güzel sanatların hepsinde ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk müziğidir. Bir ulusun yeni değişikliğine ölçü, musıkide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.”

  “Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz.”

  “Halkın da musıki ihtiyacını düşünmek gerekir. Halkın musıki zevkinin gelişmesi için bu musıkiye (batı musıkisine) alışması ve bu musıkiden hoşlanması için, köklü bir musıki eğitimine ihtiyaç vardır.”

  “Bir çok defa bu musıkinin (Türk musıkisinin) tam haysiyetini bulamıyoruz. İşte bu dinlediğimiz musıki hakiki bir Türk musıkisidir ve hiç şüphesiz yüksek bir medeniyetin musıkisidir. Bu musıkiyi dünyanın anlaması lâzımdır. Onu bütün dünyaya anlatabilmek için, bizim milletçe bugünkü medeni dünyanın seviyesine yükselmemiz gerekir
 2. Ziyaretçi

  neden yok hiç bir yerde atatürk ün müziğe verdiği önem ile ilgili özdeyişler:(
 3. Ziyaretçi
  bence gusel
 4. Ziyaretçi
  Teşekkürler ödevime yardımcı oldunuz..

 5. Ziyaretçi
  Bence iyiydi .çünkü bu site sayesinde 100aldım .artık begenmeyenler düsunsun ne diyeyim .demi arkadaslar

 6. Ziyaretçi
  Müzik hayatın neşesi;ruhu;sevinci ve herşeyidir

 7. Ziyaretçi
  yazılar siyah renginde olsyadı süper olurdu ama yineden güzel

 8. Ziyaretçi
  bence oylede çok güsel bu yararlı siteyı cok seviyorum tüm calişanlara tşklrrrrrrrr

 9. Ziyaretçi
  çok güzel umarım iyi alırım müziği çok seviyorum

 10. Zühre
  Devamlı Üye
  Atatürk’ün sanata verdiği önem

  Atatürk, sanatla uğraşmayı çok severdi. Hatta gençliğinde şiir ve edebiyata da ilgi duymuştu. Bu yüzden sanatçıya büyük önem verir. Onların korunmasına yardımcı olurdu. Ülkemizde sanatın gelişmesi için pek çok çalışma yaptı.

  1927 yılında mecliste okuduğu ve daha sonradan kitaba çevrilen Nutuk adlı eseri de onun en büyük sanat eseri olarak bilinir.

  Oğuz Oğulları isimli şiiri de şiir dalında ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir eserdir. Herkesin mutlaka okuması gerekir.

  Bunun yanı sıra müzik ve halk oyunlarıyla ilgilenmiştir. Yöresel türküleri dinler ve eğlence ortamlarında bunlara eşlik etmeyi severdi. Sarı zeybek gibi halk oyunlarını da oynardı. Rumeli türkülerine özel bir ilgi gösterirdi.

  Soyfa’da askeri ataşelik yaparken klasik müziğe ilgi duydu. Sık sık operaya giderek bu müziği dinlemeye başladı. Zaten cumhuriyetin ilanından sonra yaptığı ilk yeniliklerden birisi de Devlet Opera ve Balesi’ni kurmak olmuştu.

  Mimariye de ilgisi vardı. Cumhuriyet dönemine özgü bir mimari anlayışın gelişmesi için şehir planlamacılarına modern binalar yaptırttı. Türkiye’de özgün mimarinin gelişmesi için çabaladı.

  Bununla birlikte tiyatro, sinema, resim gibi güzel sanatların da gelişmesine öncülük eden devrimler yapmıştır.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


atatürkün müziğe verdiği önem,  atatürk ün müziğe verdiği önem ,  atatürkün müzige verdigi önem,  atatürkün müziğe verdiği önem ile ilgili sözleri,  atatürkün müziğe verdiği önem ile ilgili sözler,  müzik ile ilgili sözler