+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürkün Gelecekle Ilgili Sözleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürkün Gelecekle Ilgili Sözleri Nelerdir
  atatürkün gelecekle ilgili sözleri nelerdir kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Atatürkün Gelecekle Ilgili Sözleri

  Atatürkün Gelecekle Ilgili Sözleri Nelerdir


  "Atatürk adı insana bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk Milletine ilham veren önderliğini, modern dünyayı anlayışındaki ileri görüşlülüğü ve bir askeri önder olarak kudret ve cesaretini hatırlatmaktadır. şüphesiz ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşu ve o zamandan beri Atatürk'ün ve Türkiye'nin giriştiği derin ve geniş devrimler kadar bir milletin kendisine olan güvenini daha başarı ile belirten bir başka örnek gösterilemez. ("Atatürk'le Övünüyorum", Hürriyet, 10 Kasım 1963)

  Atatürk, ileri görüşlülüğü ile Türkiye'nin gelecekte karşılaşabileceği sorunları görmüş, bu konuda Türk Milleti’ne uyarılarda bulunmuştur. Bunun en güzel örneği, gençliğe seslendiği sözlerinde gizlidir. O,"Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, herşeyden önce Türkiye'nin geleceğine, kendi benliğine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmenin gerekliliği öğretilmelidir." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, 1922, s. 22) diyerek, bağımsızlığımıza göz dikenlerle mücadeleye girişmekten çekinmememiz gerektiğini vurgulamıştır. Atatürk, bu mücadelede, Türk gençliğinin nelere dikkat etmesi gerektiğini şu sözleriyle açıklamıştır:


  "Bir gün İstiklal ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."( Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, 1922, s. 224)
+ Yorum Gönder


atatürk gelecekle ilgili sözleri