+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürk'ün Napolyon ve Büyük İskender İle İlgili Sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün Napolyon ve Büyük İskender İle İlgili Sözleri
  Atatürk'ün Napolyon ve Büyük İskender İle İlgili Sözleri

  Atatürk’ün Napolyon ile ilgili sözleri

  “Siz Napolyon’a benziyorsunuz!” diyen General Townshend’e cevabı:
  Napolyon arkasına bir sürü çeşitli milliyetteki insanı toplayarak macera aramaya çıktı ve bunun içindir ki, yarı yolda kaldı. Ben, bir anadan bir babadan gelen kardeşlerimle kendi vatanını kurtarmak davası yolundayım ve başaracağım! 1922 (Yücel Mec., Cilt:XVI, Sayı: 91, 92, 93, 1942, s.15)

  İngiliz kadın gazeteci Grace Ellison’a söylemiştir:
  Napolyon ve stratejisi hakkında incelemelerde bulundum. Fakat diğer herkes hakkında aynı incelemeleri yaptım. Sakarya Savaşı’nı Osterliç Savaşı ile karşılaştırmak bir iltifat sayılmaz. Ben, Napolyon’u hiç sevmiyorum. Çünkü, Napolyon her şeye kendi şahsını sokardı. Mücadelesi belli bir dava için değildi; kendi şahsı içindi. İşte bu bakımdan bu gibi adamlar için kaçınılması imkânsız olan felâkete uğradı. 1923 (Atatürk’ün S.D.V, s.97)

  Atatürk’ün Büyük İskender hakkındaki sözleri

  İskender’in doğum yerinin de Selanik yöresi olduğu kendisine hatırlatıldığı zaman söyledikleri:
  Karşılaştırma burada sona erer. İskender dünyayı fethetmişti; ben böyle bir şey yapmadım! O dünyayı istilâ edeyim derken kendi vatanını unutmuştu; ben vatanımı hiçbir zaman unutmayacağım! (Hasan Rıza Soyak, Sümerbank Dergisi, Sayı:41, 1964, s.151)
 2. Acil

  Atatürk'ün Napolyon ve Büyük İskender İle İlgili Sözleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder