+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Mustafa Kemal Paşa ve Yunan Kuvvetleri Komutanı Trikopis Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Mustafa Kemal Paşa ve Yunan Kuvvetleri Komutanı Trikopis
  Mustafa Kemal Paşa ve Yunan Kuvvetleri Komutanı Trikopis

  Mustafa Kemal Paşa ve Yunan Kuvvetleri Komutanı Hakkında Bilgi


  Mustafa Kemal Paşa ve Yunan Kuvvetleri Komutanı Trikopis - Atatürk askerlik yaşamının her anını cephenin sıcak ateşiyle iç içe geçirmiştir. En ön siperlerde kimi zaman Mehmetçiklerin yanında kimi zaman önünde olmuş cephenin acılarını sevinçlerini zorluklarını ateşini onlarla paylaşmıştır. O kararlığıyla cesaretiyle sevgisiyle bilgisiyle öngörüsüyle Mehmetçiklerin efsanelerine konu olmuştur. Mehmetçik O’na inanmış O’nunla zaferi mutlak görmüştür. Atatürk’ün cephede komutanlar ve Mehmetçiklerle iç içe oluşunu Yunan Başkomutanı Trikopis kendi yenilgilerinin gerçek nedeni olarak görmüştür. Aşağıdaki anekdot bu anlayışa güzel bir örnektir.Büyük Taarruz esnasında Gazi’nin yanında bulunan arkadaşlar Yunan Kuvvetleri Komutanı General Trikopis’in Başkomutan Çadırı’na nasıl getirildiğini şöyle anlattılar:Trikopis diğer esir kolordu ve tümen komutanları ile birlikte Gazi’nin huzuruna çıkarıldıkları zaman hepsi çok heyecanlı ve bitkin halde imişler. Gazi bunları oturtmuş kendilerini teselli için bu gibi yenilgilerin tarihte örnekleri olduğunu sevk ve idareyi eksiksiz yapmış iseler vicdanen rahat olabileceklerini söylediği zaman Trikopis:
  - Askeri görevimi tamamen yaptığıma eminim. Fakat asıl görevimi maalesef yapamadım” diye intihar edemediğini anlatmak isterken Gazi:
  - O size ait bir düşüncedir” diye sözünü kesmiş ve harita üzerinde:
  - Şurada bir tümeniniz vardı. Niçin onu şuraya almadınız. Filan yerdeki kuvvetlerinizi falan yere sürseydiniz daha iyi olmaz mıydı? Gibi bazı eleştiriler yapmış Trikopis:
  - Ben öyle hareket etmek için emir verdim. Fakat (yanındaki Kolordu Komutanı’nı göstererek) bu yapamadı” demiş.Bu görüşmeler olurken esir komutan yavaşça yanında bulunan subaylarımızdan birine:
  - Bizim ile konuşan bu general kimdir? diye sormuş subay:
  - Başkomutan Mustafa Kemal deyince adam hayrete düşmüş:
  - Şimdi anladım biz niçin mağlup olduk! Bizim Başkomutan İzmir’de vapurda oturuyordu diyerek derdini dökmüş.
 2. Acil

  Mustafa Kemal Paşa ve Yunan Kuvvetleri Komutanı Trikopis isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder