+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Atatürk’ün Yozgat’a Ziyaretleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Atatürk’ün Yozgat’a Ziyaretleri
  Atatürk’ün Yozgat’a Ziyaretleri

  Atatürk’ün Yozgat’a İlk Gelişleri


  Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından, 29 Ağustos 1924’te Afyon’dan başlayarak bir yurt gezisine çıkan Atatürk, Kayseri dönüşünde 15 Ekim 1924’te Yozgat’a gelmiş ve iki gün konaklamıştır. 3 Şubat 1934’te ikinci kez Yozgat’a gelen Atatürk, halkın sevinç gösterileri arasında şehre girmiş, görmüş olduğu ilgiden büyük memnuniyet duymuştur.

  Atatürk’ün Yozgat’a İlk Gelişleri

  15 Ekim 1924’te yağmurlu bir gündü, Atatürk o gün Kayseri’den Yozgat’a geçecekti. Yozgat Valisi Aziz Bey, konukları almak üzere Kayseri’ye kadar gelmişti. Yağmur dinse mesele yoktu. Ne var ki, yıllardır böyle bir yağmur görülmemişti. Yollardan endişe edenler vardı. Aziz Bey: “Yozgat büyük kurtarıcıyı bu gün bu gece aralarında görmezse gözüne uyku girmez. Hareket edelim” dedi. Öğleden sonra hareket ettiler. Gece geç vakitte Yozgat’a geldiler. O gece yediden yetmişe Yozgat ayaktaydı. Hem de yağmur altında Herkesin elinde bir fener vardı. Birkaç yüz atlı şehrin dışında Atatürk’ü karşılayıp bir ışık seli Elekçi Yokuşundan Yozgat’a aktı. Yozgat halkının Atatürk’ten dilekleri, yol ve hastaneye doktordan ibaretti. Kos koca Yozgat hastanesinde doktor olarak bir operatör vardı. İlçelerin hiç birinde doktor yoktu. Atatürk, yanındaki milletvekillerine dönerek: “İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki doktorları bütün milletin hayatı ve sağlığı ile ilgilendirmek çarelerini bulmalıyız. Bu böyle olmaz” dedi.

  Atatürk’ün Yozgat’a İkinci Gelişleri

  Korkunç bir kış günü Atatürk sabaha karşı şu emri verdi: “Bu kışta kıyamette memleketin ne halde olduğunu görmek istiyorum. Otomobiller gezmeye çıkacağız.”

  O sene kış o derece şiddetliydi ki, yollardan değil otomobillerin kurtların dahi geçmesi zordu. Buna rağmen Kırşehir istikametinde yola çıkıldı. Yoldan bin bir güçlükle hatta, Atatürk’ün otomobilinin batığa saplanması ve bizzat bir ara kendisinin bile itmeye mecbur kalması durumuyla ilerliyorlardı. Sonunda, zorluklar içerisinde Kırşehir’e varıldı. Şehrin kapısında Vali Bey, frakını ve silindir şapkasını giymiş bir şekilde Atatürk’ü karşılıyor. Atatürk: “Vali Bey, bu kıyafet nereden icap etti” diyor. Vali, “Efendim, yol ve erkan” diye söze başlayacak oluyor. Atatürk, hemen sözünü kesiyor: “Bilmek lazım olan bu yol değildir. Bizim geldiğimiz yoldur” diyor. Atatürk Kırşehir’den Yozgat’a gelirken daha vilayet hududunda Vali Bekir Sami, kamyon ve yol açma ekipleriyle Ata’yı karşılayınca, Ata’nın ilk hükmü şu oluyor: “İşte, yol bilen vali böyle olur.”

  Geceyi Yerköy’de geçiren Atatürk, 3 Şubat 1934 Cumartesi günü saat 16.20’de Yozgat’a girdi ve coşkun bir alkış tufanı içinde otomobilinden indi. Yozgatlıların gösterdiği heyecan eşsizdi ve bu sırada sevincinden ağlayanlar sayısızdı.

  Yozgat Lisesi’nde

  Yozgat’ta Hükümet Konağı’nı, Alay Kumandanlığı’nı Belediye’yi, Cumhuriyet Halk Fırkası’nı ve Halkevi’ni ziyaretten sonra binlerce halkın coşkun gösterileri ve alkışları arasında Lise’ye geldi. Liseyi gezen Reisicumhur Hazretleri, Müdür Hilmi Bey’den okul hakkında bilgi aldı.

  Yozgat’ta Fener Alayı

  Akşam Yozgat halkı Büyük kurtarıcıyı bir daha selâmlamak için büyük bir fener alayı düzenlemişti. Yaşlı ve gençlerin katıldığı alay, önde Halkevi bandosu, coşkun tezahüratla Vali Konağının önüne geldi. Aşağıda halkın tezahüratı devam ederken, Reisicumhur Hazretleri kapıya kadar inerek halkı selâmladı. Bu sırada gençlerden Kahraman Bey, bir konuşma yaptı. Genç şairlerden Nizami’nin şiirini Kâzım Bey okudu. Bunu ilk tedrisat (ilköğretim) müfettişi Osman Turgut Kelbekir Bey’in konuşması takip etti.


  Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal’in Teşekkürü

  “Bu soğuk havada gösterilen yüksek sevgiden çok mütehassıs oldum. İçimde cidden tatlı bir sevincin heyecanı var. Yozgat’ın yüksek ve asil halkına teşekkür eder, istirahatlar dilerim”

  Aziz misafir, istirahat ettiği odada Yozgat’ın iktisâdi ve içtimâi durumu hakkında Vali Bey’den bilgi aldı ve bazı direktifler verdi.

  Kendisini çok memnun eden fener alayındaki coşkun heyecanı tekrarlayarak şunları söyledi: “Yozgat’ta bariz bir canlılık var. Ne güzel samimiyet ve heyecan gösterildi. Hitabelerdeki olgunluk, gençliğin ve halkın duygularını kuvvetle ifade etti.”

  Yozgatlılar, “Büyük Gazi sana doyumluk olmaz, yine bekliyoruz!” diye uğurladılar.

  Yozgat’tan Hareketi

  Gazi Hazretleri, Yozgatlıların candan coşan ve taşan eşsiz heyecanı içinde şehirde dokuz saat kaldıktan sonra maiyeti ile birlikte 3/4 Şubat 1934 gecesi saat 01.30 da Yerköy’e hareket etti. Halk, subaylar ve gençler, onuncu yıldönümü marşını söyleyerek uğurladılar. Yozgat Valisi, uğurlamak için Yerköy’e gitti.

  Alıntı
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Bu cennet vatanın kurtarıcı olan Mustafa Kemal Atatürk yozgatta halkın sevinç ve sevgi gösterisiyle karşılanmıştır. Bu vatanın ataya olan vefasının nedenli olduğunu Türk milleti bir dafa göstermiştir.
+ Yorum Gönder