+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Mustafa Kemal Atatürk'ün İleri Görüşlü Yönü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mustafa Kemal Atatürk'ün İleri Görüşlü Yönü
  Mustafa Kemal Atatürk'ün İleri Görüşlü Yönü


  Mustafa Kemal Atatürk, daha Birinci Dünya Savaşı devam ederken Osmanlı Devleti'nin hızla felakete doğru sürüklendiğini görüp çareler aramaya başlamıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu durumu en doğru şekilde tespit etmiş ve ilerisi için en doğru kararları almıştır.

  Atatürk, ileri görüşlü bir devlet adamıdır. Atatürk'ün 1932'de Amerikalı General Mc. Arthur'la yaptığı bir konuşma, bunu en iyi şekilde ortaya koymaktadır. Atatürk bu konuşmasında; Avrupa'da Almanya'nın Versailles Antlaşması'nı ortadan kaldırmaya çalışacağını söylemiştir. Avrupa'da savaş çıkarsa, bundan Bolşevikler'in yararlanacağını; Sovyet Rusya'nın yalnız Avrupa'yı değil, Asya'yı da tehdit eden başlıca kuvvet halini alacağını belirterek, İkinci Dünya Savaşı ve sonrasındaki gelişmeleri önceden görebilmiştir.

  Atatürk'ün gençlere söylediği "Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi kafi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lazımdır." sözü, onun ileri görüşlü bir lider olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
 2. GÜLDEREN
  Üye

  Mustafa kemal daima olan şeyleri önceden kestirebiliyordu ve ileri görüşlü bir insandı akılla hareket ederek düşmanlarının nerede ne yapacağını çoğu zaman bilerek onlardan bir adım önde olarak zafere gidiyor ve kazanıyordu
+ Yorum Gönder


atatürk ileri görüşlü bir insandı