+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Mustafa Kemal Atatürk'ün Eğitim ve Öğretime Bakış Açısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Eğitim ve Öğretime Bakış Açısı
  Mustafa Kemal Atatürk'ün Eğitim ve Öğretime Bakış Açısı

  Atatürk, eğitimi sosyal ve kültürel kalkınmanın en etkili araçlardan biri olarak görmüştür. Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra yeni devletin varlığını sürdürebilmesi için çağdaş eğitim metotlarıyla yetiştirilecek bir nesle ihtiyaç vardı. Bu sebeple eğitim konusuna büyük bir önem verdi. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra kendisine sorulan "işte memleketi kurtardınız, şimdi ne yapmak istersiniz?" sorusuna Atatürk: "Maarif vekili olarak milli irfanı yükseltmeye çalışmak, en büyük emelimdir." cevabını verir. Türk Milleti'nin aydınlık yarınları için elinde tebeşir, kara tahta başına geçerek Türk Milleti'ne okuma-yazma öğreten Atatürk, milleti tarafından başöğretmenliğe layık görüldü. O, maarif vekili olmadı ama modern bir eğitim politikasının esaslarını belirleyip eğitim alanında büyük inkılaplar yaptı. Öğretim programlarının hazırlanmasıyla ilgili komisyonları yönetti, ders kitabı yazdı, kürsüye çıkıp ders verdi. Milletin eğiticisi oldu. Atatürk, eğitimin toplumun ihtiyaçlarına cevap vermesi ve çağın gereklerine uygun olması gerektiğini belirtmiştir.
 2. GÜLDEREN
  Üye

  Mustafa kemal Atatürk eğitimsiz bir milletin daima ezileceğini ve milletlerin kalkınması için de daima eğitimin şart olduğunu bize söylemiştir ve o düşüncesin de de yanılmadı eğitimsiz milletler her zaman sömürülüp eziyet altına alınmaktadırlar
+ Yorum Gönder


ataturkun egitime bakis acisi