+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Atatürk'ün Yatı Savarona Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Atatürk'ün Yatı Savarona
  Atatürk'ün Yatı Savarona


  Savarona bugüne kadar inşa edilen kraliyete ait olmayan en büyük yattır. Toplam uzunluğu 136 metre, direği 16 metre, iskeleti 6.1 metre ve en yüksek hızı 18 deniz mili, gezinti hızı ise 16 deniz milidir. Ana süitin yanı sıra 17 lüks süitin alanı ortalama 50 metre karedir.

  Savarona, II. Dünya Savaşı sonrasında Türk Deniz Kuvvetleri'nin onu eğitim gemisi olarak kullanmasına kadar bir daha yelken açmadı. 1989 yılında Savarona'yı hurdaya çıkarma kararı alındı; ancak Kahraman Sadıkoğlu son dakika kararıyla yatı 49 yıllığına kiraladı ve Savarona'yı önceki görkeminden daha iyi bir hale kavuşturmak için çok çaba isteyen yeniden döşeme işine başladı. İçi Donald Starkey tarafından tasarlanan yatı yenilemek için 425 işçi yaklaşık üç yıl çalıştı. Savarona, bugün yolcusu olma ayrıcalığı kazananlara zarafeti ve lüksü yaşatarak bir kez daha dünya sularında seyretmektedir. 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Bu cennet vatanın kurtarıcı ve kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk için küçük bir hediye olan Savarona yatı bizim için ataya verilmiş olan küçük bir hediyedir. En büyük hediye ise Cumhuriyeti yükseltmek ve yüceltmektir.
+ Yorum Gönder