+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Atatürk Anı Defteri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Atatürk Anı Defteri
  Forumacil Atatürk Anı Defteri

  Forumacil Atatürk resmi
  atat-rk-resmi.jpg

  Sevgili alasayvan.net üyeleri
  İçinizi buraya dökebilirsiniz
 2. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Seni özlem ve sevgiyle anıyoruz ATA'm  Atam; senin gibi birinin tekrar dünyaya geleceğini düşünmek hayalcilik olur. Sanırım İngiliz başbakanı Churcil demişti: "Her yüzyılda tek bir dahi yetişir. Bizim savaşı kaybetmemiz nedeni, o dahinin bu yüzyılda Türkiye'den çıkmasıydı" diye. Senin gibi bir dahinin, bir kahramanın tekrar ortaya çıkıp, bizi kurtaracağını düşünmek kolaya kaçmak da aslında. Sen ortaya çıktın, başkalarının kendi çıkarları uğruna bitirmeye çalıştığı, tekrar ayağa kalkamaz denen ülkeyi bir araya getirdin ve Türk'ün gücünü herkese gösterdin. Şimdi yine başkaları kendi çıkarları için ülkemiz üzerinde planlar yapıyor, bizi bölmeye çalışıyor. Hatta tıpkı senin uyardığın gibi "bazı iktidar sahipleri gaflet ve dalalet" içindeler. Bu noktada "Ah keşke Atatürk yaşasaydı" demek dışında yapmamız gereken çok şey var. Tüm Türk halkı olarak tek vücud olmalı ve bu yapılan planları bozmalıyız. Bu vatanı emanet ettiğin bir genç olarak, hür ve bağımsız Türkiye'nin devam etmesi için kanımın son damlasına kadar mücadele edeceğime sana söz veriyorum.

  Seni özlem ve sevgiyle anıyoruz ATA'm. Ruhun Şad Olsun .

 3. Divane
  Üye
  Sevgili Atam  Biliyorum bu mektup eline hiçbir zaman geçmeyecek. Hiçbir zaman yazdıklarımı o deniz mavisi gözlerinle okuyamayacaksın, ama çok iyi biliyorum ki sesimi duyuyorsun ve beni anlıyorsun.
  Türkiye Cumhuriyeti’nin başöğretmeni olarak “öğretmenler yeni nesil sizlerin eseriniz olacaktır.” Demişsin. Gerçekten de böyle. Öğretmenleri bir sanatçı olarak düşünürsek çağın gençleri de birer sanat eseridir ve bir sanatçı eserine nasıl şekil verirse eseri o şekilde biçimlenir. Öğretmenlerimiz bizleri nasıl yetiştirirse, beynimizi nasıl doldurursa biz de o sınırlar içerisinde hareket edebiliriz. Öğretmenler sırf maaş almak için evine ekmek götürmek için yapıyorlarsa bu işi; yetiştireceği öğrencilerde menfaat için bir şey yapmayı öğrenecektir. Eğer bir öğretmen vatanı için gelecekte çok güzel işleri başaracak nesiller yetiştirmek istiyorsa, işini severek yapıyorsa eğittiği nesil de kendisinin geçmişi gibi olur. Yani insanların birbirinin üzerine basarak yükselmediği menfaatlerin arka planda oldu, vatanı için canını verebilecek ve başka ülkelere bağlı kalmaya izin vermeyen bir nesil! Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyet yıllarını anımsadın değil mi Atam? Vatanını; ana kucağından baba ocağından üstün tutan, daha yaşına bile bakmadan gururla savaşa katılan çocukları gördün o yıllarda. Beraber savaşarak kurdunuz Cumhuriyet’i… yaşıtlarımız, kardeşimiz yaşındakiler elleri kalem tutması gerekirken boyundan büyük mermiler taşıdı cepheye. Şimdi ise değil bir savaş durumunda ( Allah Korusun! ) vatanı için canını vermek; kalem tutmaktan bile korkan, kaçan bir gençlik yetişiyor oysa sen bunları bize hiç yakıştırmadın. Hep laboratuarlarda, kütüphanelerde sabahlayalım istedin. Utanıyorum Atam bu isteklerini gerçekleştiremediğimiz için… sakın söylediklerim yanlış anlaşılmasın. Ben bunları öğretmenleri kötülemek veya bütün sorumluluğu onlara yüklemek için yazmadım. Böyle bir şey haddim değil en başta. Yapmaya çalıştığım kimi öğretmenlerin kendi benliklerini hatırlamalarını sağlamak bir nebze de olsa. Çünkü bizden sonrakilerin buna bizden çok ihtiyacı var. Ve bunu onlardan esirgeyemeyiz. Bunu içindir ki içimizde öğretmen olmayı amaç edinenlere çok büyük bir görev düşüyor. Yazdığım bu mektubu okuyacak olan öğretmenler arasında sırf bizim için, bir kelime bile öğrenelim diye ne fedakarlıklar verenler var. Sözüm onlara değil zaten. Veya herhangi bir öğretmene de değil genel konuşuyorum. Ama her ne olursa olsun benim beynime yeni bir bilgi yükleyen, benim sınava sağlam adımlarla yaklaşmamı sağlayan bütün öğretmenlerime teşekkürlerimi sunuyorum eğer ben 18 Haziran’da sınavdan yüzüm güleç çıkabilirsem nedeni bu güne kadar bana emeği olan öğretmenlerimdir. Bu emekleri bir köşeye atıp da “dili de pabuç gibiymiş.” Demelerini istemem öğretmenlerimin.
  Atam söyleyecek şey çok da aslında bana ayrılan yer kısıtlı olduğundan bu kadarla yetiniyorum şimdilik. Biliyorum düştüğümüz durum için üzülüyorsundur ben anlatmasam da. Şöyle bir bakıyorsundur; bu devleti biz ne zorluklarla kurduk bizden sonrakiler ne hale getirmiş diye. Bu durumdan dolayı herkes adına senden özür diliyorum Atam. ve sana söz veriyorum; eğer bende bir öğretmen olabilirsem SENİN GİBİ olmaya çalışacağım. Hep seni tazeleyeceğim. Seni yaşatacağım öğrencilerimin beyninde ve kalbinde. Bunu sana olan sevgimden ve saygımdan dolayı; vatanım için, bizden sonrakiler için yapacağım.

 4. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Vatanı emanet ettiğin gençlik


  Yaşamakta olduğumuz dönemde,senin yokluğunu hergün hissediyoruz!
  Vatanı emanet ettiğin gençlik görevini yapamıyor görüldüğü gibi.Yapamayacak gibi de görünüyor gerçi ya neyse
  Çoğu insanımız cehalete kurban yaşamakta,seni unutan,yaptıklarını görmeyen,birçok vatan haini ile yaşıyoruz!Seni unutturmaya çalışan!
  En basit örneği;


 5. Bad-ı Saba
  Üye
  Atam benim

  Umarım benim yazdıklarımı okursun, çünkü bu sırada birçok mektup alacaksın. Bizim bütün arkadaşlar sana yazıyorlar. Eminim yurdumuzun diğer okullarındaki çocuklar da mektup gönderecektir. Belki hepsini okuyamayacaksın; ama bu kadar çok mektubu görünce sevildiğini, unutulmadığını anlayıp memnun olacağını tahmin ediyorum.

  Atam, sen Cumhuriyet'i kurarken bazı ilkeler tespit etmiştin. Belki tam istediğin gibi olmasa da geçen zaman içinde epey şeyler senin istediğin gibi oldu.

  Örneğin "Yurtta Barış, Dünyada Barış" demiştin, işte biz bunu başardık. İkinci Dünya Savaşı'na girmedik, yurdumuz bu size yeter diyerek, bize emanet ettiğin gibi 780 bin kilometre kare olarak duruyor.

  Bize "Hayatta en iyi yol gösterici ilimdir" demiştin, bugün yetmiş üniversitemiz, yüzlerce kolejimiz, binlerce, on binlerce çeşitli okulumuz, milyonlarca öğrencimiz var; inanmayacaksın Atam, o kadar çok doktorumuz, mühendisimiz vs. var ki, işsiz kalanlar bile oluyor
  Bize "Çağdaş medeniyet seviyesine" çıkmamızı önermiştin, bunda da epey yol aldık. Uzun zamandır Avrupa Birliği'ne girmek için çaba gösteriyoruz.

  Spora çok önem verirdin Atam, İtalya'da İngiltere'de sporcularımız var. Galatasaray Avrupa Şampiyonu oldu, basketçilerimiz de bu yıl Avrupa ikincisi.

  Sonra Atam, "Gelecek göklerdedir" demiştin, F-16 diye çok güzel jet uçakları var,
  Atam, daha binlerce fabrikamız, barajlarımız, limanlarımız var.

  Nasıl anlatayım, görmen lazım Atam.

  Atam, mektubuma burada son verirken Cumhuriyetimizi seninle beraber kuran silah arkadaşlarına ve sana yardımcı olanlara da sevgilerimi yollar, hürmetle ellerinden öperim.


 6. The_MEncH
  Özel Üye
  ATAM


  Konuşmaya başladığımda öğretilen ilk kelimelerden biride Atatürk olmuştu.Okulda kahramanlıkta senin isimlerin vardı.senin büyüklüğün,yüceliğin o küçücük bedenimi sarmalamış, adeta büyülemişti.keşke yaşasaydıda ellerinden öpseydim diye hayal ederdim hep.milli törenlerde asılan resimlerine bakarak başım yukarda, göğüsümü kabartarak söylerdim marşımızı.Gerçeği hala öyleya.
  Sana rahat uyu ATAM demek isterdim ama rahat uyuyup uyuyamadığından şüpheliyim.Büyük zorluklarla kurduğun vatanının üzerine akrababalar çökmüş ATAM.Bir tarafından parçalansada üstüne üşüşüp ele geçirsek dercesine.Ne yazıkki bu insanların kullandığı maşalarda eskidende olduğu gibi bazı Türk vatandaşlarımız.VAtanı yönetenler bile vatanı umursamıyor.Başa geldiklerinde ne kadar sömürebilirlerse sömürmeye çalışıyorlar.Anyalacağın sana ihtiyacımız var.Ama içine hemen kara bulutlar çökmesin.Korkma Atam bizler varız vatanımızın bir karış toprağına dahi gözlerini dikenlerin gözlerin oyacağız.Savaşacağız ama sadece barışı elde edebilmek için.Dünya çok kötü ATAM bazı ülkelerde insanlar acımasızca öldürülüyor.Hala sömürge altında acı çeken insanlar var.Ama endişelenme biz hiç bir zaman hiç bi ülkenin egemenliği altında yaşamadık bundan sonrada yaşamayız,yaşamayacağız.Senin gibi olamasakda senin yolundan gidiceğiz ve vatanımızı koruyacağız.Buna emin ol Atam .
  Rahat uyu atam Bİz varken rahat uyu.


 7. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Atamızın Eserleri

  Atamızın Eserleri ilgili bilgi


  * Tâbiye Meselesinin Halli ve Emirlerin Sureti Tahririne Dair Nesayih
  * Takımın Muharebe Talimi (Almanca'dan çeviri - 1908)
  * Cumalı Ordugâhı - Süvari: Bölük, Alay, Liva Talim ve Manevraları (1909)
  * Tâbiye ve Tatbikat Seyahati (1911)
  * Bölüğün Muharebe Talimi (Almanca'dan çeviri - 1912)
  * Zabit ve Kumandan ile Hasbihal (1918)
  * Nutuk (1927)
  * Vatandaş İçin Medeni Bilgiler (1930)
  * Geometri (1937)

  atamzneserleri.jpg
  Atatürk'ün ayrıca, 1915-1918 yılları arasında Anafartalar, Doğu Cephesi ve Karlsbad'daki hatıralarını yazdığı günlükleri de bulunmaktadır. Bunlardan Anafartalar Muharebatı'na Ait Tarihçe, Türk Tarih Kurumu tarafından kitap olarak basılmıştır. Bununla birlikte 1908-1938 yılları arasında Mustafa Kemal'in imza attığı, yazdığı, söylediği,kişisel notları dahil her şeyin toplandığı Atatürk'ün Bütün Eserleri adlı bir ansiklopedi de Kaynak Yayınları tarafından hazırlanmakta.


 8. Gizli @ yara
  Özel Üye
  George BENNES Vu Gazetesi-1938


  Kemal Atatürk'ün karakterinin bir cephesini göstermek itibariyle bir noktayı hatırlatmak isterim. Bize savaşlarından birini anlatıyordu. Birdenbire durdu:
  Görüyorsunuz ya* dedi: birçok zaferler kazandım. Fakat bunların en büyüğünden sonra bile her akşam* savaş alanlarında ölen bütün askerleri düşünerek içimde derin bir keder duyuyorum.
  Cesaret ve zekasından başka yüreği bu kadar yüce olan böyle bir şef'in* yurdu için mucizeler yaratmış olmasına şaşılabilir mi?


 9. ~~MeLiŞ~~
  Yeni Üye
  çok güzel bir anı defteri arkadaşların yazdıklarıda çok duygulu çok güzel şeyler yazmışlar

  Bende içimi dökmek isterdim ama benm içimdekiler bu bizlere ayrılan yerlere sığamayacak kadar büyük . ATAM'A içimi dökeceğim o kadar çok şey varki benm ne bu sayfalara yetecek nede bir ömür yaşamaya .ATAM'A şimdilik sadece bize bıraktığı bu cennet vatan için teşekkür ediyor mekanının dünyadaki gibi cennet olmasını temenni ediyorum teşekkürler


 10. Gizli @ yara
  Özel Üye
  EFENDİLER !


  Avrupa'nın bütün ilerlemesine,
  Yükselmesine ve medenileşmesine
  Karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş
  Ve düşüş vadisine yuvarlanadurmuştur.
  Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka
  Avrupa'dan nasihat almak,bütün
  İşleri Avrupa'nın emellerine göre
  Yapmak,bütün dersleri Avrupa'dan
  Almak gibi bir takım zihniyetler belirdi.
  Halbuki, hangi istiklal vardır ki
  Ecnebilerin nasihatleriyle ,ecnebilerin
  Planlarıyla yükselebilsin?. Tarih
  Böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir.!!!

  Gazi Mustafa Kemal


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


atatürkün anı defteri,  atatürk anı defteri,  atatürkün hatıra defteri,  atatürk süreti