+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Atatürk'e atatürk soyadını hangi okulda verilmistir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk'e atatürk soyadını hangi okulda verilmistir
  Atatürk'e atatürk soyadını hangi okulda verilmistir

  Atatürk'e atatürk soyadını hangi okulda verilmistir hakkında bilgi

  Atatürk'e atatürk soyadını hangi okulda verildı


  24 Kasım 1934'te Uluönder'e Atatürk soyadı verildi.

  1934'te Soyadı Kanunu'nun kabulünden sonra Ulu Önder'imize yakışır bir soyadı bulmak için dil bilimciler ve tarihçilerin de katılımıyla çalışmalar yapıldı. Atatürk'e uygun görülen soyadlarından bazıları şunlardı: "Etel-Etil, Etealp, Korkut, Araz, Ulaş, Yazır, Emen, Çogaş, Salır, Begit, Ergin, Tokuş, Beşe"
  Atatürk'e atatürk soyadını hangi okulda verilmistir.jpg


  Sunulan bu isimlere "Bir de arkadaşlara soralım bakalım onlar ne diyecek?"diyen Atatürk'e bu defa Saffet Arıkan Türkata soyadını önermiştir bu soyadına da Atatürk arkadaşlara bir soralım diyerek cevap vermiştir.

  Bunun üzerine Konya Milletvekili rahmetli Naim Hazım Onat Bey "Müsaade buyurulur mu paşam ?" diye söz istemiş Atatürk de "arkadaşlar lütfen hocamızı dinleyelim" diyerek sözü Onat'a bırakmıştır.

  Naim Hazım Bey Türk Dil Kurumu'nda da çalışmış Türkçeyi-Osmanlıcayı çok iyi bilen her iki alanın gramer ve sentaks kurallarını gerçekten kavramış bir sahsiyetti. Naim Bey bu husustaki düsüncelerini şu şekilde açıklamıştır.

  "Türkata, Türkatası gerek yazılışta gerek söylenişte bana biraz tuhaf geliyor. Arkadaşlar biliyorsunuz tarihimizde bir 'Atabey' sözü ünvanı vardır. Anlamı da yine biliyorsunuz: Beyin, emirin, şehzadenin hatta hükümdarın; ilimde, idarede, askerlikte mürebbisi müşaviri hocası demektir. Atabey kullanılmış, tarihe geçmiş bir ünvan-ı resmidir. Bu ünvanı taşıyan bir çok Türk büyüğü vardır. Binaenaleyh biz de Türk'e her alanda atalık etmiş Türklüğü kurtarmış istiklaline kavuşturmuş olan büyük Gazimize 'ATATÜRK' diyelim bu soyadını verelim. Bu bana şivemize de daha munis daha uygun gibi geliyor. "

  Gazi Naim Hazım Onat'ın açıklamasını daha yerinde bulmuş hatta ona teşekkür etmiş böylece "ATATÜRK" soyadı üzerinde oy birliği ile durulmuştur
 2. Acil

  Atatürk'e atatürk soyadını hangi okulda verilmistir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder