+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün inkilapları Forumunda Atatürkün Önderliğinde Siyasal Alanda Hangi Yenilikler Oldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Atatürkün Önderliğinde Siyasal Alanda Hangi Yenilikler Oldu
  Atatürkün Önderliğinde Siyasal Alanda Hangi Yenilikler Oldu?
  Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde 1919 yılında başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşımız 1922'de tamamlandı. Osmanlı Devleti yöneticileri bu savaşın önderleri hakkında ölüm fermanları imzalamaktan çekinmediler. Kurtuluş Savaşı bittiği zaman bir yanda Büyük Millet Meclisi Hükümeti, öte yanda Osmanlı Saltanatı vardı. Büyük Millet Meclisi'nin 1 Kasım 1922 günü kabul ettiği bir yasa ile tarihimizde saltanat dönemi kapandı. Yeni bir dönem başladı. Osmanlı Saltanatının kaldırılmasından sonra 1921 Anayasası'nda değişiklikler yapıldı. 29 Ekim 1923 günü Türkiye Devleti'nin hükümet şeklinin Cumhuriyet olduğu kabul edildi.
  Cumhuriyetin ilanı ile tarihimizde Cumhuriyet Dönemi başladı.
 2. Zarafet
  Üye

  Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve gerçekleştirmiş olduğu yenilikler; Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Laiklik, Devletçilik, İnkılapçılık çok önemli ilkelerdir bunlar. Atatürk ilkeleri toplum ihtiyacından doğmuş akla ve mantığa dayanır. Devrimlerin birçoğu laikliği gerçekleştirmek amacıyla yapılmış ve diğerleri ise laikliğe ulaşılmış olması sayesinde gerçekleştirilebilmiştir.
  .
 3. CANGÜLER
  Bayan Üye
  Atanın önderliğinde siyası alanda cumhuriyet ilan edilmiştir. İlerleyen zamanlarda cumhuriyetin daha da ileri seviyeye gidebilmesi amacıyla çoklu parti dönemi denenmiştir.
+ Yorum Gönder


atatürkün önderliğinde ne gibi değişiklikler oldu,  atatürkün önderliğinde siyasal alanda ,  atatürk ün önderliğinde siyasal alanda