+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün inkilapları Forumunda Atatürkün önderliğinde ölçme birimlerinde hangi yenilikler oldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Atatürkün önderliğinde ölçme birimlerinde hangi yenilikler oldu
  Atatürkün önderliğinde ölçme birimlerinde hangi yenilikler oldu ?
  Atatürk dünya ile ilişkilerimizi düzenli yürütmek için ölçü birimlerinde değişiklikler yaptı.

  Uzunluk ölçüsü birimi olarak arşın, endaze; ağırlık ölçüsü birimi olarak okka, dirhem gibi ölçüleri kaldırarak bugün kullanmakta olduğumuz ölçü birimlerini kabul etti.

  Yurdumuzda daha önce takvim Hicri takvime göre düzenlenmişti.
  Buna göre dünyanın kullandığı takvimle aramızda 580 yıl kadar bir farklılık vardı. 1 Ocak 1926 tarihinden sonra bizde de Miladi takvim kullanılmaya başlandı. Eskiden ülkemizde ezani saat kullanılıyordu. Bu saat uygar ülkelerin kullandığı saate uymuyordu. Takvimde olduğu gibi saatler arasındaki bu uymazlık büyük karışıklıklara neden oluyordu. Bunları ünlemek için takvimle birlikte bugünkü kullandığımız saat kabul edildi.
  Hafta tatili Cuma'dan Pazar gününe alındı.
 2. Zarafet
  Üye

  Osmanlı Devletinde kullanılan ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılan ölçü birimleriyle aynı değildi. Yurdun her yerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı. Karış, adım, parmak gibi birbirini pek tutmayan ölçülerin yerini metre gibi ölçüler aldı.
 3. CANGÜLER
  Bayan Üye
  Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye Cumhuriyetinin diğer devletlerle ticaretini ve modern milletler seviyesine gelebilmek amacıyla arşın, okka gibi ölçüler yerine kiloğram, metre, ton gibi modern ölçüler kulanılmasını esas görmüştür.
+ Yorum Gönder