+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün inkilapları Forumunda Atatürk Soyadını nasıl aldı, Atatürk Soyadını kim niye verdi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Atatürk Soyadını nasıl aldı, Atatürk Soyadını kim niye verdi
  Atatürk Soyadını nasıl aldı
  Atatürk Soyadını kim ne zaman verdi
  Osmanlı Devleti zamanında kişilerin soyadları yoktu. Kişinin adının yanına baba adı, doğum yeri veya bağlı bulunduğu boy yazılırdı. Bu durum çeşitli karışıklıklara sebep oluyordu. Askere alma, okul, tapu ve miras işlerinde büyük zorluklar çıkıyordu. Kişilerin kimliği tam olarak belirlenemediğinden birtakım haksızlıklar olabiliyordu. Toplumsal ilişkilerdeki bu eksikliğin giderilmesi gerekiyordu. Hiçbir bölünmenin olmadığı bir toplumun meydana getirilmesini amaçlayan Mustafa Kemal Paşa bu konu ile de ilgilendi.
  mustafakemalatatrk3.jpg
  21 Haziran 1934te Soyadı Kanunu çıkarıldı. Buna göre her Türk, kendi adından başka, ailesinin ortak olarak kullanacağı bir soyadı alacaktı. Alınacak bu soyadları Türkçe olacaktı. Ahlâka aykırı ve gülünç adlar soyadı olarak alınamayacaktı.
  Soyadı Kanunu’nun kabul edilmesinden sonra 24 Kasım 1934 tarihinde TBMM tarafından, Gazi Mustafa Kemal Paşaya “Atatürk” soyadı
 2. Zarafet
  Üye

  Soyadı kanunundan çok sonra Mustafa Kemal'e ''Atatürk'' Soyadını aldı. Mustafa Kemal, "Atatürk" soyadı Türk tarihi ile alakalıdır.Önce Türkata olarak önerilmiş, kulağa daha ahenkli gelen ''Atatürk''ü soyadı olarak almış.
 3. CANGÜLER
  Bayan Üye
  Türk milletini bir araya getirerek bize bu cennet vatanı veren Mustafa Kemal Atatürk için en güzel soyadı Türkleri atası olacaktır.
+ Yorum Gönder


ataturk resımlerı buyuk boy,  ataturk resımlerı küçük boy