+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün inkilapları Forumunda Atatürkün Çağdaş Türk Tiyatrosunu Geliştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürkün Çağdaş Türk Tiyatrosunu Geliştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir
  Atatürkün Tiyatrosunu Geliştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar

  Atatürk, çok okuyan, okuduğundan milleti için yararlı sonuçlar çıkaran bir cumhurbaşkanıydı. Dünya tiyatro ve opera tarihinin önemli eserlerinde, antik Yunan tiyatrosunda ve W. Shakespeare'in eserlerinde mitolojinin, destan ve efsanelerin bol bol kullanıldığını, bu sayede görkemli eserler yaratıldığını çok iyi biliyordu. Diğer taraftan, önünde Tanzimat, Meşrutiyet dönemi tiyatrosuyla Dârû'l Bedâyi'nin tiyatro, operet mirası duruyordu. Ziya Gökalp gibi, iyi bir kültür kuramcısını tanıma fırsatını bulmuştu. Avrupa'yı da kısmen gezmişti.

  Atatürk döneminde profesyonel tiyatro çalışmalarının merkezi Dürü'l Bedâyi idi. Ayrıca özel tiyatro grupları da vardı. Osmanlı'dan intikal eden bu kuruluşun başına 1927 yılında Muhsin Ertuğrul getirildi ve büyük gelişme kaydedildi.

  Kadın oyuncuların sayısı artırıldı.

  Oyun dağarcığı geliştirildi.

  Afife Jale'den sonra Atatürk'ün isteğiyle Bedia Muvahhit de ilk kez İzmir'de sahneye çıkmış (Temmuz 1923), filmlerde rol almıştı.

  25 Haziran 1927 gün ve 1167 sayılı kanun çıkarılarak eğitim amaçlı temsillerden ve konserlerden tüketim vergisi alınmaması sağlandı.

  19 Kasım 1930 tarihinde Darü'l Be-dâyi'ye bağlı bir Tiyatro Meslek okulu açılarak yeni sanatçılar yetiştirilmeye başlandı.

  1931 yılında Darü'l Bedâyi'nin adı İstanbul Şehir Tiyatroları olarak değiştirildi."

  1936 yılında Ankara'da Paul Hindemith'in yönetiminde bir Devlet Konservatuvarı kuruldu. Tiyatro bölümünün başına Prof. Carl Ebert getirildi.

  Bazı oyunların konularını bizzat kendisi vermiş, bu oyunların metinlerini bir dramaturg gibi inceleyip düzeltmiş, ilk temsillerinde de hazır bulunmuştur.
 2. Ziyaretçi

  Çooook Sağooll ) çok makbule geçti
 3. Ziyaretçi
  çok güzel olmuş ödevden100 aldım
 4. Ziyaretçi
  aferin arkadaşım
  BİZLER GELECEĞİN GENÇLERİYİZ

 5. Ziyaretçi
  Türkçe ödevimdi yaptım hepinize teşekkürler

 6. CANGÜLER
  Bayan Üye
  Bir millet için sanatın öneminin ne denli büyük olduğunu anlayan Atatürk İstanbul Şehir tiyatrosunu kurarak ve ardından ankarada ilk devlet konservatuvarı kurmuştur.

 7. Ziyaretçi
  sagolunnnn çok teşekkürler işime yaradı teşekkür admin

 8. Ziyaretçi
  Cooooooooook muhteşem tüm arkadaşlarıma tavsiye ediceğim kesinlikle

 9. Ziyaretçi
  Simdi yapıyorum ama daha bitmedi ama super yazmışsınız. :-)

 10. Ziyaretçi
  Çok güzel bi site hemde burdan birisine birşey söylemek istiyorum SENA SANA BU SİTEYİ TAVİYE EDERİM HEMDE ÇOK GÜZELSİNN

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


atatürkün çağdaş türk tiyatrosunu geliştirmek için yaptığı çalışmalar nelerdir,  Atatürkün Çağdaş Türk Tiyatrosunu Geliştirmek için Yaptığı Çalışmalar,  atatürkün türk tiyatrosunu geliştirmek için yaptığı çalışmalar,  atatürkün çağdaş türk tiyatrosunun geliştirmek için yaptığı çalışmalar,  atatürkün türk tiyatrosunu geliştirmek için yaptığı çalışmalar nelerdir,  atatürkün türk tiyatrosu için yaptığı çalışmalar