+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün inkilapları Forumunda Toplumsal Alanda İnkılaplar nedir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Toplumsal Alanda İnkılaplar nedir ?
  Toplumsal Alanda İnkılaplar  Not-1 : Çagdaslasma ile ilgili bir inkilaptir.
  Not-2 : Diyanet Isleri Baskani, Patrik ve Hahambasi bu kanunun disinda tutulmustur.

  § Tekke, Zaviye ve Türbelerin Kapatilmasi (30 Kasim 1925) : Çikarilan kanunla tekke, türbe ve zaviyeler kapatildi. Yine ayni kanunla “Seyhlik, dedelik, dervislik, seyyitlik, çelebilik, türbedarlik” gibi unvanlar da kaldirildi. (Laiklikle ilgilidir)
  § Takvim, Saat ve Ölçülerde Degisiklik : Bu alanlarda birligi saglamak ve batililasmak amaciyla degisiklik yapilmistir. Hicri ve Rumi takvim yerine Miladi Takvim (1 Ocak 1926) kabul edildi.

  Agirlik ve uzunluk ölçüsü olarak uluslar arasi ölçüler olan metre ve gram kullanilmaya baslandi (1 Nisan 1931)

  Devletler arasi iliskilerde düzeni saglayabilmek için hafta tatili Cuma’dan pazara alindi. (1935).

  § Soyadi Kanunu’nun Kabulü (21 Haziran 1934) : Kisilerin sosyal hayatta kolaylikla taninmalari, karisikliklarin önlenmesi için herkese Türkçe ve ahlaka aykiri olmayan birer soyadi verilmistir. TBMM Mustafa Kemal’e “Atatürk” soyadini vermistir.

  Bu kanunla beraber eski toplum zümrelerini belirten unvanlar kaldirildi. Ayni kanunla Osmanli nisan ve rütbelerini tasimak da yasaklandi.

  § Kadinlara Siyasi Haklar Verilmesi (5 Aralik 1934) : Kadinlara 1930’da belediye meclislerine, 1933’te muhtarliklara girme hakki, 5 Aralik 1934’te de milletvekili seçme ve seçilme hakki bir çok Avrupa devletinden önce verilmist
 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Toplum hayatında, zaviye, türbe ve tekke önemli yer tutuyorlardı Cumhuriyetin ilk yıllarında. Bu inkılapta toplumsal alanda Laiklik sağlamaya çalışılmıştır. Bu inkılap doğrudan Halkçılık ilkesiyle ilişkilidir.
+ Yorum Gönder