+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün inkilapları Forumunda Atatürkün bilime verdiği önem ile ilgili kısa yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Atatürkün bilime verdiği önem ile ilgili kısa yazılar
  Bilime Verdiği Önem

  Atatürk'ün önem verdiği ve savunduğu kavramların dinimizle olan uyumunu hemen her alanda görmek mümkündür. Atatürk'ün bilim konusundaki yaklaşımı bunun bir başka örneğidir. Atatürk, "İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur"derken 21, aslında Peygamberimiz (sav)'in asırlar öncesinde söylediği "ilim Çin'de bile olsa alınız" buyruğuyla tamamen paralel bir prensip ortaya koymuştur.


  Atatürk, dünya çapında yabancı bilim adamlarının katıldığı milletlerarası toplantılara katılırdı. Yukarıda bu şahsiyetlerle bir sohbet sırasında görülüyor. Karşısındaki hanım, manevi kızlarından Prof. Dr. Afet İnan, yanındaki de onun hocası İsviçreli Tarih Profesörü Eugene Piccard'dır.
  İslam'da bilime verilen önem Kuran'da açıkça belirtilmektedir. Kuran ayetlerinde Allah; insanları düşünmeye, incelemeye ve araştırmaya çağırır. Bir ayette şöyle buyrulur:
  Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (Bakara Suresi, 164)
  Gerek gökyüzü, gerek yeryüzü, gerekse bu ikisi arasında yaşayan canlılara baktığımızda her birinin kendilerini var eden Yaratıcı'nın varlığını tasdik ettiğini görürüz. Evreni ve içindeki tüm varlıkları incelemenin ve Allah'ın yaratmasındaki sanatı keşfedip insanlığa açıklamanın yolu "bilim"dir. Dolayısıyla İslam Dini, bilimi Allah'ın yaratışındaki detaylara ulaşmada bir yol olarak benimser ve bu nedenle bilimi teşvik eder. Atatürk'ün bilime verdiği önem, bu manada anlaşılmalıdır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Atatürk bilime çok önem vermiştir ve Bilim ve fen insanı ilerletiyor ve Cumhuriyetin yönünü ve geleceğini belirleme de bilim temel kılavuz olur demiştir. Atatürk bilime verdiği önemi göstermek için Geometri isimli bir kitap yazmıştır.
 3. Ziyaretçi
  aradığım şeyi hemen buldum çok teşekkür ederim bu yazı hem kısa hem de çok açıklayıcı yeniden teşekkür ederim
 4. CANGÜLER
  Bayan Üye
  Ata hayatı boyunca bilim ve fenin en büyük yol gösterici olduğunu vurgulamış ve eğitim alanında yapmış olduğu devrimler ve kolaylıklar bunlara örnek verilebilmektedir.

 5. Ziyaretçi
  Sosyal ödevim için gerekliydi. Teşekkürler .

 6. Ziyaretçi
  aynen sosyal ödevim için lazımdı teşekkür ederim admin

 7. Ziyaretçi
  bence bu metin harika herkesin ödevine yardım olacağını biliyorum ve çok teşekkür ediyorum Rahime

+ Yorum Gönder


atatürkün bilime verdiği önem,  atatürkün bilime verdiği önem kısaca,  atatürkün bilime verdiği önem kısa,  atatürkün bilime verdiği önem kısaca yazı,  atatürk ve bilim ile ilgili kısa yazı,  ilim ve bilim ile ilgili kisa paragraf