+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün inkilapları Forumunda Atatürk devrimleri ile ilgili fotoğraflar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk devrimleri ile ilgili fotoğraflar
  en güzel atatürk devrimleri ile ilgili fotoğraflar 2. Ebru
  Devamlı Üye


  en güzel atatürk devrimleri fotolari


  atat-rk-devrimleri-1.jpg

  Atatürk devrimleri2.jpg

  Atatürk devrimleri3.jpg

  Atatürk devrimleri4.jpg

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Atatürk Devrimleri

  Arap harflerinin yerine Türk harflerinin kullanılmasının sağlandığı harf devrimi Türk Harfleri adıyla 1353 sayılı kanunla, 1 Kasım 1928 yılında kabul edildi.

  Atatürk 1926 tarihinden beri yaptırdığı araştırmaların sonucunda artık kullanılmakta olan Arap Alfabesi’nin zorluğuna karşın Latin Alfabesi’nin Türkçe’ye daha uygun bir lisan olduğu kanaatine varmıştı. İlk olarak İstanbul Sarayburnu Parkı’nda 9 Ağustos 1928 gecesi düzenlenen bir şenlik sırasında Halka hitaben şu konuşmayı yapmıştır. “Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Arkadaşlar, bizim güzel ahenkli, zengin lisanımız yeni Türk harfleri ile kendini gösterecektir. Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulunduran, anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak mecburiyetindeyiz. Lisanımızı muhakkak anlamak istiyoruz. Bu yeni harflerle behemehal pek çabuk bir zamanda mükemmel bir surette anlaşacağız ki, milletimizin yazısıyla kafasıyla bütün medeniyet aleminin yanında olduğunu gösterecektir. Vatandaşlar, yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz. Bütün millete, kadına, erkeğe, köylüye, çobana, hamala, sandalcıya öğretiniz”

  Yeni Türk Alfabesi’nin kabul edilmesinde sonra yurdun dört bir yanında Millet Mektepleri açılmış, halka yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Atatürk’te bu çalışmalara “Millet Mektepleri Başöğretmeni” sıfatıyla bizzat katılmıştır.

  Harf Devrimi’nin nedenleri - Latin alfabesine geçilmesinin sebepleri

  Türkçe’yi daha okunur ve anlaşılır bir hale getirmek,

  Okuma yazmayı kolaylaştırmak ve ülke geneline yaymak,

  Modern bir öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamak

 4. CANGÜLER
  Bayan Üye
  Mustafa Kemal Atatürk türk milletin çağdaş uygarlık seviyesine yükselebilmesi ve medeniyet toplulukları arasına girebilmesi amacıyla inkilap ve devrimler resimlerde görüldüğü gibi büyük önem vermiştir.

+ Yorum Gönder