+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Yaz ve Bahar Aylarında Toprak ıslahı ve gübreleme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Yaz ve Bahar Aylarında Toprak ıslahı ve gübreleme
  Yaz ve Bahar Aylarında Toprak ıslahı ve gübreleme

  Toprak ıslahı ve gübreleme


  Toprağın bellenmesi ve havalandırılması sonrasında, kış aylarında kaybedilen besin maddelerini geri kazanmak için gübrele aşamasına geçilir. Gübreler organik (doğal) ya da inorganik (yapay) gübreler yardımı ile uygulanabilir. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu azot, fosfor ve potasyum gibi temel elementleri içeren gübreleme, gerekli besin takviyesi için yeterli olmaktadır.

  çim alanlar için doğal gübrelerin uygun olduğu söylenemez. Doğal gübreler, içinde barındırdıkları tohum çeşitliliği ile çim alanda yabani otların gelişmesine yolaçar. çim alanlar için en uygun gübreleme tipi, inorganik besin takviyesi yöntemlerine başvurmaktır. Torf takviyesi, yüksek lif içeriği sayesinde besleyici bir özelliğe sahip olmamasına rağmen Bitkilerin köklenmesinde en iyi yardımcıdır.

  Aşırı killi toprakların işlemesi için torf ve kum ilavesi yapılması, toprak yapısının düzenlenmesi için idealdir. Ayrıca killi topraklarda yüksek su tutulması nedeni ile bitki köklerinde çürümeler görülebilir. Bu nedenle torf, hayvan gübresi ve kum karışımı, toprak islah çalışmaları için tavsiye edilir. Diğer bir çözüm yolu da, yüzey kazıması, eski bitkisel örtünün sıyrılması ve yerine yeni kaliteli bahçe toprağı serilmesidir.

  Kumlu topraklar hafif ve geçirimli yapısına rağmen suyu tutmaması nedeni ile dezavantaj oluşturur. Bu tür topraklarda yaşam süren bitkiler, besin maddelerini hızlıca kaybederler. Bu tür topraklar da, benzer yöntemlerle torf ve gübre takviyesi ile ıslah edilebilir.
 2. djdjdjdeli
  Yeni Üye

  sağol
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Kış mevsiminde topraktaki maddelerin kaybolması ile verimliliğin önlenmesi için toprağa gübreleme işlemi yapılmalıdır. Kullanılacak gübreler organik ve yapay gübreler kullanılabilir. bitkilerin ihtiyac duyduğu minareller bakımından zengin olan gübreler verimliliği arttırmaktadır.
+ Yorum Gönder


killi toprak ıslahı,  killi toprağın ıslahı,  killi toprak nasıl ıslah edilir