+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Viburnum tinus (Herdem yeşil kartopu [Yaprak dökmeyen Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Viburnum tinus (Herdem yeşil kartopu [Yaprak dökmeyen
  Viburnum tinus (Herdem yeşil kartopu [Yaprak dökmeyen


  VIBURNUM TINUS
  Türkçe Adı: Herdem Yeşil Kartopu
  Anavatanı ve Özellikleri: Türkiye'de doğal olarak yetişir. 2 m boy ve 1.20 m çap yapan, herdem yeşil, yuvarlak formlu, beyaz çiçeklidir.
  Toprak İsteği: Her tür toprakta yetişir.
  Su İsteği: Gerektikçe
  Işık İsteği: Gölge- yarıgölge ortam sever.


  Kış sonlarına doğru parlak yeşil yapraklı dalların uçlarındaki pembe tomurcuklar yavaş yavaş beyaz çiçeklere dönüşür. 0.5 – 0,8 mm olan bu ufak çiçekler buket halindedir.


  1.jpg


  Yurdumuzda kartopu, yabani defne ya da filburnu diye tanınır. Yılın en karanlık yağmurlu günlerinde beyaz kartopu çiçekleri ortalığı aydınlatır. Havanın ılıman geçmesi çiçek açma süresinin uzamasına yardımcı olabilir.

  Anavatanı Güneydoğu Avrupa, Akdeniz sahilleridir. Uzun süreli olmayan kışa, kar yağışına dayanır. Yaprakları daimi koyu yeşildir. 10 santime kadar gelişebilen yaprakların üst yüzeyi parlak, altı mat ve tüylüdür. Kartopu çoğu bahçıvanlarca ve meraklılarca fazla yeşil ve sıkıcı bulunabilir. Fakat, çit halinde dikilip kışın açan sıklamenlere, kış sümbüllerine (Bergenia), ilk baharda nergislere, lipinuslara, yazın açan muhteşem lilyumlara mükemmel yeşil bir arka fon olabilir.


  2.jpg


  Gölgede, aşırı güneşte, deniz suyunun getirdiği tuzda, kireçli zayıf topraklarda, çok killi topraklarda hatta saksıda yetişebilen bu bitki pek fazla ortam seçmez. Sadece uzun süreli kardan ve yazın kuraklıktan hoşlanmaz.

  Kartopu tercihen humuslu, rutubetli, suyu geçirgen toprakları sever. Tabiatta 5 metreye kadar serbest halde yetişebilir. Böyle durumlarda bitki zedelenmiş, ölmüş dalları dışında pek budanmaz.  Çit halindeki kartopu için ideal boy, 1 – 2 metredir. Toprak zeminden başlayan sık çalı görünümündeki kartopları mayıs ayında budanabilir. Fakat kartopu çitinden fazla çiçek, hatta çiçek geçtikten sonraki parlak mavi boncukları görmek beklenmez.


  3.jpg
  Üretimi ilkbaharda yeni sürgünlerden çeliklemeyle ya da profesyonelce havadan köklendirmeyle yapılabilir. Aşırı güneşte pek sorun çıkartmayan bitki gölgeye geçtikçe hastalıkları artabilir. Tırtıl, kırmızı örümcek, unlu bit ya da gül biti sayabileceğimiz birkaçıdır.

  4.jpg


  Japonların çiçeklerle yapılan ikebana süsleme sanatında kartopu, yaprakları, çiçekleri ve mavi boncuklarıyla bolca kullanılmaktadır.
 2. Mine
  Devamlı Üye

  viburnum tinus


  tinusheg2.jpg
+ Yorum Gönder


viburnum tinus özellikleri,  kartopu çiçeği,  viburnu tinus parlak yaprak dök,  viburnum tinus