+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Gül filiz burgusu mücadelesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Gül filiz burgusu mücadelesi
  Gül filiz burgusu mücadelesi

  Larvaları gül filizlerin içinde yaşar, sürgünlerin ucundan itibaren 3-13 santim uzunluğunda galeri açarak zarar verirler. Zarar gören sürgünlerin gelişmesi durur, aşağı doğru sarkarlar, zamanla kururlar. Ergin 5-6 mm. boyunda siyah görünüşlü bir arıdır. Larva krem renkli olup, 10-12 mm. boyundadır.
  MÜCADELESİ

  Kültürel Önlemler : Kış vurgunu olarak adlandırılan zarar görmüş kuru dallar özün bulunduğu yerden kesilip, yakılmalıdır. Kimyasal Mücadele : Erginlerin ve ilk larva zararının görüldüğü Mart sonu Nisan ortasında % 5 zarar varsa ilaçlama yapılır.

  Kullanılan İlaçlar Ve Dozları

  Etkili Madde Adı ve Miktarı----Formülasyonu---Dozu(100 lt. suya)
  Dimethoate 400 g/l-------------EC------------100ml
  Parathion Methyl 360 g/l--------EC----------- 100ml
  Methomyl 200 g/l---------------EC------------200ml

  GÜL FİLİZ ARISI MÜCADELESİ
  Kışı olgun larva halinde gül sürgünü içinde geçirir. İlkbaharda pire pupa olurlar .Pupa devresi 10-15 gündür. Erginler açtıkları yuvarlak deliklerden bulundukları sürgünleri terk ederler. Mayıs ayı içinde uçuşan erginler bir yıllık gül sürgünleri içine yumurta koyarlar.İçine yumurta konan sürgünün uç kısımları derhal aşağıya doğru sarkar ve 1-2 gün içinde uçtan kurumaya başlar. Zararlı yılda bir döl verir. Konukçuları yağ ve süs güllerindir.
  MÜCADELESİ:
  Kültürel Önlemler: Zarardan dolayı kurumuş gül dalları özün bulunduğu kısımdan kesilerek hemen yakılmalıdır. Kimyasal Mücadele : Gençleştirme yapılmış güllüklerde % 5 zarar saptandığı zaman (Genellikle Mayıs sonu Haziran ortası) erginlere karşı mücadeleye geçilmelidir.  Kullanılan İlaçlar Ve Dozları

  Etkili Madde Adı ve Miktarı----Formülasyonu---Dozu (100 lt. suya)
  Azinphos Methyl %25-----------WP-------------200 g.
  Parathion Methyl 360 g/l--------EC------------- 100 ml.
  GÜL HORTUMLU BÖCEĞİ MÜCADELESİ

  Erginlerin açılmada olan tomurcuklarda yaptığı zarar önemlidir. Yumurtlama sırasında tomurcukları kırparak yere sererler, bir kısmı da dallarda asılı kalır. Zarar gören tomurcuklar açılmazlar , çiçeklenme anormal olur, verim azalır. Delinmiş gül tomurcuklarının kopartılıp atılması gerekir.
  Mücadele : Nisan sonu Mayıs ortası % 5 zarar tomurcukta varsa kimyasal mücadele yapılır.

  Kullanılan İlaçlar Ve Dozları

  Etkili Madde Adı ve Miktarı----Formülasyonu---Dozu(100 lt. suya)
  Malathion %25------------------WP--------------200 g.
  Malathion 190 g/l--------------- EC-------------- 250 ml.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Gül filizi burgusu güllerde yerleşip güllere zarar verirler. Zarar gören sürgünlerin gelişimi durur ve bitkide bir sarkma görülür belli bir süre sonra tamamen kurur. Zarar gören dallar özün olduğu yerden kesilip yakılmalıdır.
+ Yorum Gönder


gül filiz burgusu