+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Cestrum nocturnum Melisa Kolonya çiçeği Parfüm Çalısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Cestrum nocturnum Melisa Kolonya çiçeği Parfüm Çalısı
  Cestrum nocturnum -Melisa, Kolonya çiçeği,Parfüm Çalısı  Bu arada ben de melisa, parfüm çiçeği veya kolonya çalısı gibi isimler de verilen, muhtemelen en kuvvetli parfüme sahip bu kokulu çalı, cestrum nocturnum hakkında kısaca bilgi vereyim.

  Cestrum nocturnum 3,5 - 4 m ye kadar boylanabilen, tropik veya subtropik bölgelerde yetişen herdem yeşil bir çalı. Hava sıcaklığı yeterli olmazsa yapraklarını döküyor. Çok açık yeşil tubuler çiçekleri var. çiçekler geceleri çok yoğun bir koku veriyor. Bitki aşırı rüzgara hassas. Birçok hibridi var.Hafif gölgeli ve korunaklı alanlarda daha başarılı sonuç veriyor. Tohumla, daldırma ile veya yeşil tepe çeliğiyle üretiliyor.

  Bazı astım hastalarında ve allerjik bünyeli kişilerde aşırı, yoğun parfüm kokusunun tıkanmaya sebep olduğunu bizzat gördüm.Bitkinin görsel olarak hiçbir özelliği ve güzelliği yok, sadece geceleri verdiği koku yüzünden yetiştiriliyor.

  Cestrum_Nocturnum.jpg

  Çiçekli bir dalını keserseniz evde vazoda uzunca süre koku vermeye devam eder, yalnız suyuna biraz oksijenli su katın ki uzun dayansın.

  Bu arada, bütün parçaları zehirli (dal, yaprak, çiçek vs.) Melisa da dendiği için tıbbi melisa ile kesinlikle karıştılmaması gerekiyor.

  Bu durumda bitki çaylarını, bitkileri tüketirken ne kadar dikkatli ve bilgili olmamız gerektiği, kulaktan dolma bilgilere fazla itibar etmememiz gerektiği ortaya bir kez daha çıkıyor. Melisa çayı pek çok şeye iyi geliyormuş diye cestrum yapraklarını tüketmek çok riskli olur.

  Bu arada cestrumların pek çok türü var. Aşağıda bizde de düzenlemelerde kullanılan iki türünü görmektesiniz.

  Mor çiçekli cestrum 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Melisa Kolonya çiçeği en keskin kokuya sahip çiçektir. Tropikal ortamlar yetişen 3/4 metreye kadar uzayabilen her daim yeşil olan bir çalı tipidir. Hava sıcaklığının düşmesi durumunda yaprakları dökülebilmektedir. Bitki güzel bir görüntüsü yoktur sadece gece yaydığı hoş koku nedeni ile yetiştirilmektedir.
+ Yorum Gönder