+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Sequoia sempervirens Sahil Mamut Ağacı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Sequoia sempervirens Sahil Mamut Ağacı
  Sequoia sempervirens (Sahil Mamut Ağacı..


  Familya: Taxodiaceae
  Latince: Sequoia sempervirens
  İngilizce:
  Türkçe: Sahil sekoyası
  Türkiyede Yayılışı:
  Genel Yayılışı: Kuzey Amerika'nın Pasifik sahillerinde yazları devamlı sisli, deniz iklimi olan kesimleride doğal olarak bulunur.Deniz seviyesinden 1000 m yüksekliğe kadar çıkabilir.

  GENEL GÖRÜNÜM: Sequoia cinsinin tek türü olan Sequoia sempervirens dünyanın en uzun boylu ağaçları olarak bilinirler. 110 m boy, 6 m çap yapabilirler.  YAPRAK: İğne yapraklar küçük 6-20 mm uzunluğunda koyu ya da mavimsi yeşil, üst yüzeyleri hafif olukludur. Uçları sivri ve altta stoma çizgileri bulunmaktadır.İğne yaprakları açısından kendiisine benzeyen Taxus baccatadan bu özelliği sayesinde ayrılır.  SÜRGÜN: Genç sürgünleri önceleri yeşil, sonra kırmızımtraktır.  KOZALAK: Kozalaklar 2-3 cm boyunda ve kahverengidir. 1 yılda olgunlaşır. Tohum küçük açık kahverengi ve dar kanatlıdır.  GÖVDE: Yaşlı gövde kabukları çok kalın (15-25 cm) üzeri kahverengi, oluklu ve derin çatlaklıdır. Odunu çok dayanıklıdır. Öz odununun kırmızı olması nedeniyle ticarette "Redwood" (kırmızı odun) olarak bilinir.


  Konik bir yapıya sahip, herdemyeşil ağaçlardır. Çok düzgün gövde, kısa, dar ve gayri muazzam konik bir tepe oluştururlar. Yaşlı gövdelerin kabuğu çok kalın boyuna derin çatlaklı, lifli ve tarçın kırmızısı rengindedir. Sürgünlere sarmal dizilmiş bulunan yapraklar iki şekildedir. Yan dallar üzerindeki yapraklar "ABİES" ve "TSUGA" yapraklarına benzer, 1-2.5 cm. uzunluğundadır. Göknardan yan sürgünlerde yer alan iğne yaprakların eşit uzunlukta olmayışı ile kolayca ayrılır. İkinci tip yapraklar ana sürgün uçlarında ve kozalak taşıyan verimli sürgünler üzerindekilerdir. 0.5-1 cm uzunluğundadır, biz gibi uçları sivridir ve çok sıralı sarmal diziliş gösterirler.

  Üretimi tohum ve çelikle yapılır.

  Ilıman deniz ikliminde yetişir, yüksek hava ve toprak nemi ister. Serin ve derin topraklarda iyi gelişir. (-10) derecelik donlara dayanır. Kök ve kütük sürgünü verir (en iyi sekoya çelikleri kök sürgünleridir

 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Genellikle denize kıyısı olan yerlerde görülür. Dokunduğunuzda çok acıtan iğneli yapraklara sahiptirler. Boylar ve renkleri bulunduklara ormanlara göre değişebilmektedir.
+ Yorum Gönder


sequoia sempervirens özellikleri