+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Ekinezya Bitkisi / Ekinezya Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  Ekinezya Bitkisi / Ekinezya Hakkında
  ekinezya-bitkisi.jpg


  Ekinezya (Echinacea purpurea, Koni Çiçeği), Asteraceae familyasından soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, zayıf bağışıklık sistemi ve kanserden korunma gibi durumlarda dünyanın en önemli şifalı bitkilerinden olup; kuru toprak ve ovalar ile seyrek ormanlık arazilerde doğal olarak yetişen çok yıllık bir bitki.

  Tarihsel gelişimi


  Uygar dünya bu bitkinin iyileştirici özelliklerini Kuzey Amerika yerli halkından (Kızılderililer) öğrenmiştir. Onlar bitkinin kökünü ve yapraklarını her tür yaranın tedavisinde, enfeksiyon ve iltihaplanmalarda, zehirli böcek ve yılan sokmasına, boğaz ve diş ağrısına, kabakulak, çiçek hastalığı ve kızamığa karşı başarıyla kullanıyorlardı. Bitki Amerika'ya yerleşen ilk göçmenler tarafından da enfeksiyonlara karşı sık olarak kullanılmıştır. Bu özel tedavi biçimleri bilimsel araştırmalara konu oldu ve 1950'den beri yapılan araştırmalara göre, bitkide bakteri, mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili olan maddeler bulundu. Bu maddeler başlıca; echinacoside, poli-sakkaritler (polysaccharides), poli-asetilenler (polyacetylenes), gliko-proteinler (glycoproteins), kafeik asit türevleri (Cichoric Acid), tri-glikosid (triglycoside), betain, seskiterenler (sesguiterpenes), karyofilen (caryophylene) dir. Bitki bu maddelere ek olarak bakır ve demirmineralleri ile tanenler, protein, yağ asitleri ve A, C ve E vitamini içermektedir.Ayrıca bu bitki böcekler tarafından fazla kullanıldığında zehir etkisi de yaratabilir.Bu nedenle tarımda ilaç yerine kullanılabilmektedir.ayrıca iştah açıcı etkisi de bulunmaktadır.
  İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar;
  • Ekinezya'nın akyuvarların (Beyaz kan hücreleri - Lökosit) sayısını yükselttiği,
  • Onların enfeksiyon bölgesine hareketlerini (göçünü) hızlandırdığı ve böylece bakteri, virüs ve diğer yabancı mikro-organizmaların yok edilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.


  • Gargara gibi kullanıldığında ağız yaralarını iyileştiriyor
  • Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı direnci artırıyor,
  • Üst solunum yolları enfeksiyonlarını tedavi ediyor,
  • Romatizma ve artrit vakalarında uygulanan tedaviye destek veriyor,
  • Hastalığa neden olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırıyor,
  • Alerjik reaksiyonları önlüyor,
  • Böcek ısırıkları, irinli yara, sedef, akne (sivilce) ve egzema gibi cilt rahatsızlıklarında fayda sağlamaktadır,
  • Bitkinin anti-inflamatuar etkisi ise; artrit (mafsal iltihabı) ve lenfatik şişkinlik (Lenfödem) durumlarında faydalı olabilir,
  • İnterferon üretimine de yardımcı olmaktadır. İnterferonlar günümüzde özellikle kanser tedavisinde dikkatleri yeniden üzerine çeken, glilko-protein yapısında bir madde olup; virüsle karşılaşan her türlü canlı tarafından hazırlanabilirler,
  • Uygulanan kanser tedavilerinde hastanın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve yaşam standardının yükseltilmesi için Ekinezya preparatları kullanılabilir. Bu preparatları kemoterapi ile eşzamanlı kullanmış olan kanser hastalarının tedavi süreleri kısalabilmekte ve hasta tedavi süresince, Ekinezya kullanmayan hastalara göre kendini daha güçlü hissedebilmektedir. Ama tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi, kanser hastalıklarının tedavisinde de karar verecek olan kişi doktordur. Kemoterapi başlangıcından önce, hasta veya hasta yakını tarafından bu konuda bilgilendirilen uzman doktor gereken doğru kararı verecektir
  • Kaynak:Wikipedia  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ekinezya Bitkisi

  Daha çok şifalı özellikleri ile popüler olan Ekinezya Kuzey Amerika'nın bir çok yerinde tabii olarak yetişir.

  Ömürlü, otsu bir bitkidir. Zarif ve gösterişli çiçekleri için bahçelerimizde süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Kışın kuruyan dalları toprak seviyesinde kesilir. Bitki ilkbaharda yeniden yeşerir. Temmuz-ekim aylarında açan, papatyaya benzer mor çiçekli ömürlü otsu bir bitkidir.1-1,5 metreye varan çiçek sapları sert ve tüylü yaprakların ortasından çıkar. Kahverengi, şişkin ve hafif dikenli tohum kafası yüzünden kirpiotu olarak da anılır.Toprak üstünde kalan kısmı kışın kurur, baharda takrar yeşerir.Anavatanı Kuzey Amerika'dır. Çok eski zamanlardan beri kızılderililer tarafından ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde de dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır.
  İlkbaharda kök ayrıçlarından yetiştirilirse aynı yıl çiçek açar. Tohumları mayıs ayında toprağa serpilir. Çıkan fideler ancak ertesi yıl çiçeklenirler.

  İyi drenajlı herhangi bir bahçe toprağında yetişebilir.

  Bitkinin bütün bölümlerinden farklı şekillerde yararlanılır. Bitki çayı olarak,ekstre,yağ veya kurutulmuş köklerinden elde edilen tozu kullanılır.

  Kullanıldığı yerler:En çok solunum yolları hastalıklarında kullanılır. Boğaz enfeksiyonları,grip, öksürük, soğuk algınlığı ve bronşite iyi gelir.Ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği söyleniyor.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Ekinezya bitkisi kanser tedavi dahil pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ekinezya bitkisi en çok bağışıklık sistemi zayıf çocukların güçlendirmesi için kullanılmaktadır. Ormanlık alanlarda doğal olarak yetişen ekinezya bitkisi ağız yaralarını tedavi etmeden üst solunum yolu hastalıklarına alerjilere ve daha pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder