+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Kışın Fındık Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kışın Fındık Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?
  Kışın Fındık Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

  Fındık bahçelerinde artık hasat yapıldı şimdi bir yıl sonrası için tekrar ağaç ve toprağın bakımı yapılmalı,fındıklar toplanıp, harman alınmış, çoğu üretici ürününü pazara götürüp bir yıllık emeğinin karşılığını da elde etmiştir. Sıra gelecek yılın ürününü daha da artırmaya, en azından devam ettirmeye gelmiştir. Çünkü Ekim ve Kasım ayları gelecek yıl ürününe hizmet etme aylarıdır. Bunun içinde budamaya önem verilmelidir. Öncelikle fındık dalları ayıklanmalı kurumuş, kırılmış veya verimden düşmüş dallar hatta ocaklar çıkarılarak yerleri yeni genç kök sürgünlerine bırakılmalıdır. Bu arada gereksiz kök sürgünleri de ayıklanmalıdır.Öte yandan kışlık gübre adı verilen fosforlu ve potasyumlu gübrelerin toprağa verilme zamanı da EkimKasım aylarıdır. Genellikle 3 yılda bir verilen fosforlu gübrelerde, ocakların çevresinde dal izdüşümüne(dalların altına) gelecek şekilde 1015 cm derinlikte açılacak 2030 çukura atılarak kullanılmalıdır.Yine Mayıs böceği larvaları ile ilaçlı mücadele de eylülekim aylarında yapılır. Bunun için 50×50 cm ‘lik çerçeve ile bahçenin araz görülen 16 ayrı yerinde işaretleme yapılır, buralar 25 cm derinliğinde kazılır bir örtü üzerine alınan toprak incelenerek 1m ² de (4 çerçeve alanı) 3 adet larva varsa toprak ilaçlaması yapılmalıdır.
 2. Zahra
  Üye

  Fındık Dünya üzerinde ki bir çok ülke de yetişebilen ve kendine özgü bir iklime ihtiyaç duyabilen ağaçlardır. Dünya da bu ağaçlar en fazla, İtalya, Türkiye ve Amerika da yetişmektedirler. Fındıkların yetişen meyvesinden yağ da yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder


fındık ağacı bakımı,  findik agaci bakimi,  fındık agacıbakımı,  fındık bakımı nasıl yapılır,  fındık bakımı,  F ındık bakımı