+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Erguvan Bakımı Erguvan Nasıl Yetiştirilir Erguvan Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Erguvan Bakımı Erguvan Nasıl Yetiştirilir Erguvan Hakkında Bilgiler
  Erguvan Bakımı

  Erguvan bitkisi 10 metreye kadar boylanabilen, tek gövdeli, yaprak döken, çalı görünümünde bir ağaççıktır.
  Dip kısmı kalp şeklinde, ucu yuvarlak, kenarlar tamdır.
  Gençken kırmızımsı-mor daha sonra mavi-yeşile döner. Yüzeyi dalgalı düşmeden önce sarıdır.
  Çiçekler 1,5-2 cm uzunluğunda kırmızı-mor 3-6 tanesi birarada bulunur.
  Erguvan meyveleri fasulye görünümünde, 9-10 cm. uzun, 2-5 cm. geniş, kızılsı kahve renginde, karın çizgisinde dar ve uzunca kanat bulunur. Tohumu boldur.
  Sonbaharda olgunlaşan meyve kış boyunca bitki üzerinde kalır. Nisan-Mayıs ayında açan çiçekleri hermafrodit olup yapraklanmadan önce açarlar. Uzun saplı olan çiçekler 3-8 çiçekli salkım kuruluşunda ve erguvan kırmızısı rengi ile çok dekoratiftir.
  Işık ağacıdır. Kışın donlardan bazen etkilenir. Anavatanı Güney Avrupa ve Batı Asya’dır.
  Erguvan, yapraklanmadan önce Nisan ayı sonuyla Mayıs ayı başında yalnızca birkaç haftalığına baharın müjdecisi kabul edilen morumsu pembe renkte çiçekler açar.
  Yazın sap kısmından girintili yuvarlak yaprakları olur. Sonbaharda ise fasulye benzeri tohumlar bırakır.
  Erguvan çiçeği havaların güzel gitmesi durumunda bazı sonbaharlarda da açar.
 2. Zahra
  Üye

  Baklagiller ailesinden olan Erguvan Ağacı, çalı görünümünde olan bir bitkidir. Uçları yuvarlak ve kenarları tam görünecek bir şekilde olup meyveleri fasulye görünümündedir. Anavatanı Avrupa ve Güney Asya dır. Türkiye de Erguvanın en önemli özelliği yaz ayında İstanbul boğazını baştan sona renkleriyle canlandırır.
+ Yorum Gönder


erguvan çiçeği nasıl yetiştirilir,  erguvan nasıl yetiştirilir,  erguvan ağacı hakkında bilgi,  erguvan ağacı yetiştirilmesi,  erguvan çiçeği özellikleri,  erguvan nasil yetistirilir