+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda kaktüs bitkisi hangi ekosistemde yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  kaktüs bitkisi hangi ekosistemde yaşar
  kaktüs bitkisi hangi ekosistemde yaşar

  col kaktus.jpg

  Çöller: Bu ekosistemde, çok sıcak ve kurak olan iklim koşulları hâkimdir. Hava sıcaklıkları uç değerlerde bulunur. Yıl içerisinde yağış çık az görülür ve toprak nemi de çok azdır. Bundan dolayı koşulların son derece olumsuz olduğu çöllerde az sayıda bitki ve hayvan türü bulunur.  Örneğin çöllerde kaktüs, deve, yılan, kertenkele, akrep, örümcek, fare gibi az sayıda canlı türü vardır. Çöllerde yaşayan canlı türleri besin ve su depolama yeteneğine sahiptir. Çöl fareleri yeterli yiyecek bulamadıkları zaman, kuyruklarında depoladıkları yağı parçalayarak beslenmelerinde kullanırlar. Kaktüsler yağmur yağdığında bu suyun büyük bir kısmını emerek gövdelerinde depo ederler.
  ÖRNEK: Çöl ekosistemlerinin özellikleriyle ilgili olarak;
  I. Sıcaklık ortalaması normalden yüksek olur.
  II. Yıllık yağış oranı azdır ve toprak kuraktır.
  III. Az sayıda bitki ve hayvan populasyonu bulunur.
  Şeklindeki ifadelerden hangileri doğrudur?
  A)Yalnız I B)I ve II
  C)I ve III D)I,II ve III

  ÇöZÜM: Çöller yağışın az ve sıcaklığın çok yüksek olduğu ekosistemlerdir. Toprak kurak olduğu için birkaç bitki türü yetişir. Bundan dolayı çöllerde az sayıda hayvan türü yaşamını sürdürür.
  CEVAP D
 2. Zahra
  Üye

  Anavatanı Amerika olan Kaktüs Bitkisine Meksika da da çok rastlanır. Kaktüsler içlerinde hemen hemen hiç yaprak barındırmazlar bunun yerine iğneleri vardır ve Güneşi çok severler bu yüzden genellikle Çöllerde yaşayan türleri çok fazladır.
+ Yorum Gönder


kaktüs hangi ekosistemde yaşar,  hangi ekosistemlerde hangi canlılar bulunabilir,  hangi ekosistemde hangi canlılar yaşar,  çöl ekosistemi,  hangi ekosistemlerde hangi canlılar yaşar,  hangi ekosistemlerde