+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Kışın yapraklarını dökmeyen ağaçların isimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kışın yapraklarını dökmeyen ağaçların isimleri
  Kışın yapraklarını dökmeyen ağaçların isimleri
  Kışın yapraklarını dökmeyen ağaçların isimleri.jpg


  CABIES CONCOLOR (GÜMÜŞİ GÖKNAR)

  Yaprak dökmeyen bir orman ağacıdır. 4-6 cm uzunluğundaki iğne yaprakları ma vimsi-gümüş renklidir. Kozalakları ise 8-14 cm uzunluğundadır.

  Kozalakların dış pulları dökülmez. Yarı gölgeye dayanabilen çok dekoratif bir ağaç olup, toprak istekleri fazla değildir.

  CUPRESSUS ARIZONICA (ARİZONA SERVİSİ)
  10-15 m boy yapabilen yaprak dökmeyen bir bitkidir. Mavi-yeşil pul yaprakları 4 köşeli sürgünler üzerinde yer alır. Olgun kozalakları 2,5-3 cm Ø lıdır. Tohumla ve aşı ile üretilirler. Sıcak ve kurak iklimlerde yetişir. Işık ağacı olup donlara duyarlıdırlar. Genelde cupressus arizonica "Glauca "sı tercih edilir. Bu bitkinin rengi mavi olup oldukça dikkat çekicidir

  JUNIPERUS SABINA (SABIN ARDICI)
  3-4 m boylanma gösteren yatık, sürünücü bir ardıçtır. Gövde yaşlandıkça kabuk kabuk soyulur. Kozalakları olgunlaştıktan sonra siyah renk alır. Önceleri iğnemsi olan yapraklar pulsu yaprağa dönüşür. Kozalakları 8-9 mm ø 'dadır.


  PINUS SILVESTRIS (SARIÇAM)

  Çok yüksek orman sınırlarında yetişebilen bir çamdır. Genç gövdeler sarı renkleri ile dikkat çeker. Bol güneşli yerlerde ve kuru-nemli topraklarda gelişir. Fazla ıslak yerlerde yetişmesi sakıncalı olabilir. Kış soğuklarına, donlara, rüzgarlara dayanıklıdırlar. Kendi haline bırakıldığında yere kadar sık bir dallanma gösterir.

  THUJA ORIENTALIS "COMPACTA AUREA NANA"(BODUR ALTUNİ MAZI)
  Yaz-kış yapraklı bir bitki olup mazıların top formlu olan şeklidir. Genelde kaya bahçelerinde ve çit tesisinde kullanılır. Budamaya oldukça elverişli iyi bir ışık ağacıdır.

  DAİMİ YEŞİL YAPRAKLILAR

  CISTUS CRETICUS (LADEN)

  1.00 m boy yapabilen, eflatun, pembe renkli çiçek açan bir çalıdır. Yazın açan çiçekleri 3 - 4 cm civarındadır. Genellikle makilik alanlarda yer alır.  HYPERICUM CALYCINUM (BÜYÜK ÇİÇEKLİ KILIÇOTU)
  Genelde ormanlık alanlarda yetişen sarı renkli çiçek açan örtücü bir bitkidir. Yaprak dökebildiği gibi yarı yaprakda dökebilir. Temmuz ayında açmaya başlayan sarı renkli çiçekleri hoşgörünümlüdür. Güneşli yada yarı gölge yerlerde yetiş

  MAHONIA AQUIFOLIUM (SARIBOYA AĞACI)

  150 - 200 cm boy yapabilen herdem yeşil bir çalıdır. Yapraklar 11 yaprakçıktan oluşur. Baharda açan çiçekleri sarı renklidir. Güneşli - gölge yerlerde yetişirler ve taze toprakları severler.

  VIBIRNUM OPULUS (YAPRAK DÖKEN KARTOPU)
  En belirgin özelliği Mayıs - Haziran aylarında açan krem - beyaz iri çiçekleridir. Yaz yeşili yapraklarının sonbahar renklenmesi kırmızıdır. Yarıgölge yerlerde gelişebilirler ve nem isteği fazladır. Humuslu asit topraklarda iyi gelişir

  MAGNOLIA STELLATA (YILDIZ MANOLYA )
  Yaz yeşili yaprakları açık-yeşil renklidir. Yıldız biçimli çiçekleri beyaz renklidir. Mayıs-Nisan ayında açar. Normal asidik topraklarda yetişir.

  MALUS FLORIBUNDA (ÇİÇEK ELMASI)
  Süs erikleri kışın yaprak döken ve oldukça hoş pembe çiçeklere sahip bitkilerdir. Bu çiçekler mayıs ayında açmaya baş 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Bazı ağaçlar sonbaharın gelmesi ile yapraklarını dökmeye başlarlar. Sonbahar mevsiminde sararan yapraklar bir hüzün katarlar havaya bazı ağaçlar ise yaz kış yeşilliğini korumaktadır. Kışın yaprak dökmeyen birden çok ağaç türü bulunmaktadır. Yaparak dökmeyen ağaçların başında çam ağaçları gelmektedir. Zeytin ağaçları da yaprak dökmeyen ağaçlardandır.
 3. Ziyaretçi
  çook güzel bie site kardeşim ve ben çook yararlandık teşekkürler hepinize.
+ Yorum Gönder


kışın yaprak dökmeyen ağaçlar,  yaprak dökmeyen ağaçlar,  kışın yapraklarını dökmeyen ağaçlar,  ağaç isimleri,  kışın yaprağını dökmeyen ağaçlar,  kışın yapraklarını dökmeyen ağaçların isimleri