+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Tomurcuk hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tomurcuk hakkında bilgi
  Tomurcuk hakkında bilgi

  Bitkilerin en dikkat çekici organlarından birisi de içerisine renk renk çiçek, yaprak ve sürgün taslaklarının dercedildiği tomurcuklardır. Tomurcuklar, sürgünler üzerindeki yaprakların koltuklarında veya diğer yaşlı dallar üzerinde teşekkül ederler. Bu tomurcukta, öz, meristem doku ve dış tabaka olmak üzere üç kısım bulunur. Meristem dokusunun yavaş yavaş farklılaşmasıyla yaprak ve çiçek taslakları meydana gelir. Kayısı gibi sert çekirdekli bazı meyve türlerinde çiçek ve yapraklar ayrı gözlerde teşekkül eder. Buna karşılık elma ve armut gibi yumuşak çekirdekli meyve türlerinde bir çiçek gözünde çiçekler ve yapraklar birlikte bulunurlar. Asmada da yaprak taslakları ve salkım taslakları aynı tomurcuk içerisindedir. Bu tomurcuğun içinde umumiyetle üç tane sürgün yatağı bulunmakta ve normal şartlarda ortadaki sürmektedir. Bu zarar gördüğü takdirde alt veya üst sürgün taslağı, bazen de her ikisi birden sürmektedir. Bugün ilmi olarak tomurcuklardaki programı ve gelişmeyi inceleyip bilgi edinmek mümkündür. Bir üzüm salkımının gelişmesini kısaca şöyle özetleyebiliriz;
  İlkbaharda büyümeye başlayan bir asma sürgününde ki yaprak koltuklarında tomurcuklar görünmeye başlar. Sürgünler 10-12 boğumluk bir uzama yaptıkları zaman tomurcuklar içindeki salkım taslakları henüz teşekkül etmemiştir. Ancak bu incelediğimiz tomurcuğu taşıyan sürgünün uyanmasından takriben 4-6 hafta sonra (Mayıs-Haziranda) tomurcuk içindeki salkım taslağı (bir yıl sonra meyve olacak salkım) ilk görüntüsünü kazanır. Haziran-Temmuz aylarında salkım taslağı dallanır, daha sonra çiçek taslağı teşekkül eder. Bu hadiseler yaz aylarında meydana gelir. Nadiren kış safhasına girmeden polen (erkek üreme hücresi) keselerinin taslakları da teşekkül eder. Kış dinlenme döneminde de bazı küçük gelişmeler olur. İlkbaharda gözler uyandıktan sonra gelişmelerini sürdüren salkım taslakları ve çiçek tomurcukları çıplak gözle görülebilirler. Gözlerin uyanmasından takriben 6-7 hafta sonra gelişme tamamlanır. Ve üreme hücreleri fonksiyonlarını yapabilecek olgunluğa gelir. Çiçeklerini açmış bir üzüm salkımı toz bulutuyla kaplanmış bir manzara arzeder. Çiçeklenmeden bir hafta sonra da küçük üzüm tanecikleri görülebilir. İşte her yıl birbirinden ne tamamen farklı ne de aynı olan yeni bahar programlarının tomurcuklar içinde hikmetle hazırlanışı ve ölü bir kışın ardından bu programdakilerin bütün güzelliğiyle yaratılış sonsuz bir İlim ve Kudret Sahibini gösterdiği gibi O'nun Merhametini de göstermiyor mu?

  Tomurcuk hakkında bilgi1.jpgtomurcuk-hakk-nda-bilgi2.jpg

  Tomurcukların şiddetli kış soğuklarında canlı kalışı da enteresan bir hadisedir. Yapraklar dökülmeden önce bu tomurcukların baharda uyanması esnasında kullanılmak üzere bol miktarda besin (karbonhidrat) depo edilir. Bundan sonra da bitki şiddetli soğuk, kar ve buzlarla dolu uzun bir kış dönemine girer. Bu dönemde tek yıllık bitkilerin toprak üstü aksamı kurur; toprağın içindeki kısımların hayatiyeti ise devam eder. Fakat çok yıllık bitkilerin toprak altı aksamı ile birlikte toprak üstü kısımları da canlı kalır. Bu sebeple bu bitkilerin kış soğuklarından daha fazla zarar görmesi hatta ölmesi beklenebilir.

  Ancak nazik yapılı tomurcukların dahi bu tehlikeleri atlatıp havaların ısınmasıyla birlikte hayat fışkırdıklarını her baharda hayretle görmekteyiz.

  Bir bitkinin soğuktan ölmesi onun hücre içi sıvılarının donması neticesidir. İlk donacak kısım ise şüphesiz tomurcuklardır. Tomurcukların en dış kısmında ince tomurcuk pulları bulunur. Bu pullarda splerankima dokusunun fazla miktarda bulunması ve umumiyetle reçineli olmaları, dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı tomurcukların korunmalarını sağlar. Ancak dış tabakalar yaprak ve çiçekleri meydana getirecek iç kısımları soğuğa karşı muhafaza etmekte yeterli değildirler. Bu sebeple dış kısımla iç kısımdaki sıcaklık aynıdır.

  Esasında buradaki muhafaza bitkilerdeki su hareketlerinin durmasıyla alakalıdır. Kış mevsiminde bitkilerin topraktan su almadığı kabul edilir. Tomurcuktaki su miktarı da azalarak ancak hayatiyetin devamını sağlayacak seviyeye iner. Kışın bitkideki su miktarının belli bir nisbete düşüp sabit kalmasının çok büyük ehemmiyeti vardır. Şayet suyun tamamı kaybolsa bitki ölür. Aksine yaz mevsimindeki gibi fazla su alınsa biyokimyevı reaksiyonlar hızlanır ve ilkbahar gelmeden önce depo edilmiş besinler tükenir. Ayrıca tomurcukların su miktarının artması onların soğukta donmasına sebep olur. Eğer ağacın tomurcukları donar veya baharda erkenden açıp kurursa bitki o yıl meyve veremez.

  Oysa bitkilerdeki su dengesinin mevsim şartlarına göre değişmesini sağlayan Şefkat ve Rahmet sahibi buzlar içinde dahi hayatiyeti muhafaza etmekte, baharda çeşit çeşit renk, tat ve kokularla süslü mahsulatı yeryüzünün her yerinde halkedivermektedir
 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Tomurcuklar hakkında detaylı bilgi vermişsiniz teşekkürler. Bitkiler tomurcuk açtığı zaman dikkatle izlenilmeli, gelişim aşamasında bir sorun oluşursa tomurcuk çürüyebilir, bilgi edinilmelidir.
+ Yorum Gönder


tomurcuk