+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Hünnap ağacı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hünnap ağacı hakkında bilgi
  Hünnap ağacı hakkında bilgi

  Hünnap ağacı hakkında bilgi1.jpg
  Hünnap (Ziziphus zizyphus), Rhamnaceae (cehrigiller) familyasından bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç. Çigde ya da Ünnap da denmektedir.
  Sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklügündedir. İlk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kişim) sarı renkli ve tatlı lezzetlidir. Ünnap da denilir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabânî olarak da bulunur.
  Kuzey Afrika ve Suriye’den Hindistan'a ve Çin'e yayıldığı düşünülmektedir. Ağaç birçok iklime uyum sağlamakla birlikte, iyi meyve vermesi için sıcak yazlara ihtiyaç duymaktadır. Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da bulunmaktadır. Ayrıca Doğu Karadenizde ve özellikle Çoruh Vadisi Havzasında değişik türleri görülmektedir

  Kullanımı

  Meyvelerinde şeker, tanin ve müsilajlı (eksopolisakkarid) maddeler bulunmaktadır. Güneşte kurutulan olgun meyveler çerez olarak çay ile tüketilebilir. Geleneksel tıpta da kullanılmaktadır.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hünnap bitkisi baharda hoş kokulu sarı renkli çiçekler açar daha sonra bu çiçekler hünnap meyvesine dönüşür. Hünnap bitkisi sıcak iklimlerde yetişmektedir. Hünnap bitkisinin özü ve pekmezi üretilmektedir. Hünnap bitkisi şifalı olması nedeni ile hem meyve hemde pekmez şeklinde tüketilmektedir.
+ Yorum Gönder


hünnap ağacı hakkında bilgi,  hünnap ağacı bakımı