+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda İstanbuldaki bitkilerin isimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İstanbuldaki bitkilerin isimleri
  İstanbuldaki bitkilerin isimleri

  Beyaz hatmi
  Althaea cannabina
  Yabani hatmi
  A.rosea
  Gül hatmi
  Anthemis chia
  Beyaz papatya
  Arbutus unedo
  Kocayemiş
  Selvi
  Mayıs papatyası
  Rosa canina
  Yabani gül
  Salix alba
  Söğüt
  Urtica dioica
  Büyük ısırgan
  Siyah ısırgan


  İstanbuldaki bitkiler.jpg
  İstanbul bölgesinde yetişen tıbbi bitkilerden çok az adette drog elde edilmesinin başlıca nedenleri aşağıda özetlenmiştir:
  1. Aktarlar İstanbul çevresinden toplanan droglar ile ilgilenmemektedirler. Zira bunların satış miktarı çok düşüktür. Mısır çarşısı aktarları halen "Turistik aktar" haline gelmiştir. Dış ülkelerden getirdikleri drogları İstanbul'a gelen turistlere pazarlamaktadırlar.
  2. İstanbul halkının yerli droglara karşı olan ilgisi azalmıştır. Halk bitkisel drogları tanımamakta ve nasıl kullanılacağını bilmemektedir.
  3. İstanbul çevresinden drog toplayan kişiler küçük bir çingene grubundan oluşmaktadır. Bunlar yeterli ve kaliteli drog toplayamamakta ve topladıkları ürünler için de yüksek fiyatlar istemektedirler.
  4. Eczacılar, Farmasötik botanik ve Farmakognozi dallarında eğitim görmelerine karşılık, İstanbul droglarını tanımamakta ve satış için dükkanlarında bulundurmamaktadırlar.
  5. Eczacılar halka çevreden toplanmış drogları tavsiye edeceklerine karşılık, ithal malı karışımları sunmaktadırlar.
  SONUÇ
  Bitkisel drogların tedavi amacıyla, gelişmiş ülkelerde halen de geniş bir ölçüde kullanılmasına karşılık, Türkiye'de bilhassa büyük şehirlerde (örneğin İstanbul) tıbbi bitkilere karşı olan ilgi büyük bir ölçüde azalmıştır. Bunun kanıtı İstanbul çevresinde 2500 kadar bitki yetişmesine karşılık, bunlardan 20 kadarından bitkisel drog elde edilip aktarlarda satılmakta ve halk tarafından kullanılmaktadır.
  İstanbul bölgesinde yetişen bitkilerden elde edilecek drogların kullanma alanını genişletmek için aşağıdaki konulara önem verilmelidir:
  1. Eczacıların çevrelerinde yetişen tıbbi bitkileri iyi bir şekilde tanıyabilmeleri için, Farmasötik Botanik ve Farmakognozi Anabilim Dallarının işbirliği ile, yalnız meraklı eczacılar için İstanbul Eczacılık Fakültesi bünyesinde her yıl bir "Tıbbi Bitkiler ve Bitkisel Droglar Semineri" açılmalı ve bu seminerde Eczacı ve Aktarlara, İstanbul çevresinde yetişen tıbbi bitkiler ve droglar tanıtılmalıdır.
  47
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Beyaz hatmi,Althaea cannabina, Yabani hatmi, A.rosea, Gül hatmi, Anthemis chia, Beyaz papatya, Arbutus unedo, Kocayemiş, Selvi, Mayıs papatyası, Rosa canina, Yabani gül, Salix alba, Söğüt, Urtica dioica, Büyük ısırgan, Siyah ısırgan gibi pek çok bitki İstanbulda yetişmektedir.
+ Yorum Gönder


yabani bitkiler ve isimleri