+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Dracena türleri ve bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dracena türleri ve bakımı
  Dracena türleri ve bakımı

  Zambakgillerdendir. Anavatanı Tropikal Afrikadır. Değişik görünüşlü yaklaşık 10 dolayında Dracaena cinsi vardır. Bitkinin süs bitkisi olarak salonlar için en uygun üç türü bulunmaktadır ve bunlara kısaca Draçena denilir. Bitkinin yaprakları bitki yaşlandıkça aşağı doğru sarkar. Bakımı daha kolay olan D. Marginata türünün yaprakları ince, sert ve dik, kenarları kırmızı çizgilidir. D. Marginata "tricolor" 1,5 metreye kadar boylanabilen ve çevresine 50 cm kadar yayılabilen draçenalar, çiçekçilerde 30-40 cm boylarındayken satışa çıkarılmaktadır.

  Draçenalar yan sürgünleri veya piçlerinin köklendirilmesiyle çoğaltılırlar.

  dracena-t-rleri.jpg
  Draçena Bitkisinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

  Toprak: Draçenalar zengince karışımlı toprağı sever. Uygun toprak hazırlamak için, humus yönünden zengin bahçe toprağına kil de eklenmelidir.

  Su: Draçena türleri nisbi nemi yüksek olan yerleri severler. Yazın bol bol sulanmalı, yapraklarına sık sık su püskürtülmelidir. D. Fnigrans türünün geniş yaprakları ıslak bezle silinmelidir. Kışın verilen su azaltılmalıdır.

  Işık: D. Frigans türü yarı gölge, D Marginata türleri bol ışıklı, aydınlık yerleri severler. Draçenalar genellikle hava akımı olmayan yerlerde tutulmalıdır.

  Sıcaklık: Ilık ve sıcak ortamları yeğleyen Draçena türleri kışın en düşük 15 dereceye kadar dayanabilirler.

  Gübre: Draçena türlerine, ilkbahardan sonbaharınortalarına kadar ayda iki kez, daha sonra ayda bir kez standart sıvı gübre verilmelidir.

  Saksı Değiştirme: Draçena türlerinin kökü saksısını doldurmuşsa, ilkbaharda uygun toprak eklenerek, saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilir. Yaşlanan bitki için artık saksı değişikliği yapılmak istenmiyorsa, ilkbaharda bitki özenle sökülür, kökleri kırpılarak uygun toprakla birlikte aynı saksıya geri dikilir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Dracena bitkisi zambakgiller familyasındandır. Dracena ana vatanı afrikadır. Dracena bitkisini birbirinden faklı 10 çeşidi bulunmaktadır. Salon süslemesi için bitkinin 3 çeşidi kullanılmaktadır. Dracena yaşlandıkça yaprakları aşağıya doğru sarkmaktadır.
+ Yorum Gönder