+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Çekirdekten palmiye yetiştiriciliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çekirdekten palmiye yetiştiriciliği
  Çekirdekten palmiye yetiştiriciliği

  Palmiye ağacı - Evde palmiye ağacı yetiştirmek için gerekenler Evde palmiye ağacının bakımı
  Hurma meyvesinin ağacı bildiğimiz palmiye ağaçlarındandır. Palmiyelerin birbirlerinden zor ayırdedilen türleri vardır. Fidanları ise saksılarda salon veya ofis mağaza dekorasyonu için süs bitkisi olarak kullanılır. Siz de bir hurma çekirdeği dikin sizin de bir palmiye ağacınız olsun. Evlerde çok güzel bir dekoratif unsur oluyor.

  Çekirdekten palmiye yetiştiriciliği.jpg
  Çekirdekten palmiye ağacı yetiştirmek

  Gerekenler: 1 adet ortaboy saksı

  normal bahçe toprağı

  1 adet hurma çekirdeği

  ve 1 bardak su.

  Çekirdeği toprağa bir parmak derinliğe gömün sulayın. Beş on gün sonra veya iki haftada çimlenilir.

  Ramazan ayında hemen her evde hurma bulundurulur. Yediğimiz hurmalar palmiye türü ağaçlardan elde edilir. Bunların çekirdeklerinin toprakta hemen çimlenip büyüme özelliği vardır çoğunuz görmüşsünüzdür. Önce ince uzun çimen yaprağı gibi incecik ama çok sert bir yaprak çıkarır sonra ikinci yaprak sonra daha geniş. Zamanla git gide çatallı yapraklar çıkarır ve iyi bakarsanız bir ya da iki yıl içinde aynen aşağıdaki resimdeki gibi olur.  Hızlı büyümesi yapraklarının zarif görünmesi için aşırı güneşten korumalısınız. Aslında doğal şartlarda çok fazla güneşte sağlıklı büyür. Evde süs bitkisi için yetiştirmeye gelince saksıda yapraklarının uzun ve dekoratif olması için yarı gölgeli yer gerekiyor.

  Çok fazla güneş köklerinin aşırı uzamasına resimdeki gibi yapraklarının kısa kalmasına sebep olur. Güneşten tamamen mahrum kalması ise ya sağlığını kaybedip ölmesine yol açar ya da gelişmesini durdurur
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hurma meyvesinin çekirdeğinin dikilmesi ile palmiye apacı elde edebilirsiniz. Hurma meyvesinin çekirdeğini ekerek yetiştireceğiniz palmiye ağacı evinizi süsleyecektir. Palmiye tohumu atıldıktan bir hafta on gün sonra çimlenecektir.
+ Yorum Gönder


palmiye,  palmiye yetiştiriciliği