+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Ananas nerede yetişiyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Ananas nerede yetişiyor
  Ananas nerede yetişiyor

  Ananasgillerin örnek bitkileridir. Anavatanı tropikal Amerika bölgeleridir. Çok lezzetli meyveleri için tarım yapılan kısa boylu ve kısa ömürlü dikenli veya dikensiz otsu bitkilerdir. Bitkinin boyu ve enlemesine yayılışı 90 cm kadar olur. Bitkinin pembe çiçekli bölümü sonunda yenilebilir bir meyveye dönüşür. Ananas bitkileri çiçekçilerde vermek üzere hazır olduğu zaman satışa sunulmaktadır.

  Ananasların üretimi; tohumlarıyla veya anaç bitkinin bölünmesiyle çoğaltılır.

  Ananas Bitkisinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

  Toprak: Ananaslar zengin karışımlı toprağı sever. Uygun toprak hazırlamak için bol humuslu toprağa kaba dere kumu ve yaprak çürüntüsü eklenmelidir.

  Su: Çok nemli ortamları seven ananaslar yazın bol bol sulanır. Ancak kışın dinlenme döneminde bitkiye çok az su verilmelidir.

  Işık: Ananaslar güneşli çok aydınlık ve havadar ortamları sever.

  Sıcaklık: Ananaslar ılık ve sıcak ortamları sever. Meyve vermesi için yazın 33 derecede bulundurulmalıdır. Ananaslar için kışın en düşük 16 dereceye www.alasayvan.net kadar olan bir ortam gerekir.

  Gübre: İlkbahar ve yaz mevsimlerinde ananaslara ayda iki kez standart sıvı gübre verilir.

  Saksı Değiştirme: İki yılda bir ilkbahar mevsiminde uygun toprak ilave edilerek kökü kırpılır ve toprak eklenerek aynı saksıya geri dikilir. bitkinin saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilir. Saksı büyüklüğü 15-20 cm çapa ulaştığında bitki özenle sökülür.

  Ananas nerde yetişir.jpg 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ananasın anavatanı tropikal Amerika bölgeleridir. özellikle havana adası ananasın en çok yetiştirildiği yerdir. Çok lezzetli bir meyve olan ananas bitkisi senede sadece tek bir meyve vermektedir.
+ Yorum Gönder


ananas nasıl yetişir,  ananas nasil yetisir