+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Ananas nasıl yenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Ananas nasıl yenir
  Ananas nasıl yenir

  ANANAS NASIL YENİR.jpg

  Ananas tropikal iklim kuşağında yetişen bir meyvedir. Öncelikle olgun ve yenilebilir bir ananas almak istiyorsanız, seçtiğiniz ananasta dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak ananasın üst kısmında bulunan www.alasayvan.net yaprakların ortasından bir yaprağı tutarak çektiğinizde, yaprak elinize kolaylıkla gelmelidir. Aynı zamanda yaprakları en canlı ve taze görünen, mümkünse koyu yeşil yapraklı ananaslar seçilmelidir. İkinci olarak ananasın alt kısmının parmağınızla bastırabileceğiniz kadar yumuşak olması gerekir. Son olarak ise güzel kokan bir ananas, olgunlaşmasına ve kalitesine bir işarettir. Bu özelliklere dikkat ederek seçeceğiniz bir ananas yenmeye uygundur. Ananas meyve olarak yenilebileceği gibi, meyve suyu olarak içilebilir veya meyve salatasına katılarak da tüketilebilir. Gelin öncelikle ananası nasıl kesmemiz gerektiğine bakalım.
  1.Ananas kesiminde ilk olarak kullanacağımız bıçak önem taşır. Tırtıklı ve elastiki bir bıçak, ananas kesiminde size kolaylık sağlar.
  2.Ananası yanlamasına tutarak önce üst yapraklı kısmını, ardından alt kısmını www.alasayvan.net kesiniz.
  3.Ananasın iki baş kısmı da kesildikten sonra, ananası dik tutarak kabuklarını bıçak yardımıyla soyunuz.
  4.Ananası tamamen kabuklarından temizledikten sonra bazı leke ve gözeneklerle karşılaştıysanız, bunları küçük bir bıçak yardımıyla temizleyiniz.
  5.Ananası ortadan dörde bölerek, dilimlerin ucundaki sert kısmı arzuya göre kesebilirsiniz.
  6.Son olarak ise ananası arzunuza göre dilim dilim, küp küp ya da üçgen gibi çeşitli şekillerde keserek tüketebilir; hatta ananasın kestiğiniz yapraklı baş kısmını prezentasyon için süsleme amaçlı kullanabilirsiniz.

  Diğer ananaslarınızı buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Doğranmış ananaslarınızı ise hava almayacak, ağzı kapalı bir kapta ve buzdolabında 3-4 gün arası saklayabilirsiniz. Ananas kesiminden ve muhafazasından sonra ise sizlere birkaç pratik tarif sunmak istiyoruz.
  •Ananası çeşitli malzemelerle soteleyerek et yemeklerinize lezzetli soslar hazırlamada kullanabilirsiniz.
  •Basit bir tatlıya ihtiyaç duyduğunuz anlarda, ananasları tavada biraz kızartıp üzerine karamel sos dökebilirsiniz. Bu sayede hem basit, hem yapımı hızlı hem de lezzetli bir tatlı yemenin keyfini sürersiniz.
  •Kek, cheesecake, pancake, pasta ve tartlarda; hem iç malzeme olarak hem de süsleme amaçlı kullanabilirsiniz.
  •Sabah kahvaltıları ya da kokteyllerde hazırlayacağınız kanepeler için peynirle www.alasayvan.net birlikte kullanarak alternatif bir lezzet yaratabilirsiniz.
  •Suyunu diğer meyve suları ile karıştırıp meyve kokteyli hazırlayabilir, arzuya göre sade olarak da tüketebilirsiniz.
  •Son olarak ise meyve salatalarında kullanabilir ya da başlı başına bir meyve olarak yiyebilirsiniz.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ananas bitkisi tropikaldır ve tropikal bölgelerde yetişmektedir. Ananas bitkisi yılda sadece bir meyve vermektedir. Ananas belli zamanlarda çok sık sulanarak yetiştirilmektedir. Ananas alırken anasın yapraklarını tutup çektiğinizde yapraklarının yerinde çok kolay kopması gerekmektedir. Ayrıca koyu yapraklı ananasları tercih etmeye dikkat etmelisiniz.
+ Yorum Gönder


ananas nasıl bır meyvedır