+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Palmiye ağaç çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Palmiye ağaç çeşitleri
  Palmiye ağaç çeşitleri


  CHAMAEROPS EXCELSA
  7 - 8 m boy yapabilen yelpaze şeklinde yaprakları olan bir palmiyedir. Çok hızlı büyüme göstermezler. Yaprak genişliği 100 - 125 cm olabilir. Çok sayıda fakat küçük sarı çiçekleri vardır. Bu çiçekler salkım şeklindedir. Bitkinin gövdesi kahverengi liflerle kaplıdır. Fazla soğuktan zarar görebilir.Bu nedenle riskli bölgelerde kışın muhafaza etmek gerekir.

  abies_concolor.jpg
  CHAMAEROPS HUMILIS
  150 cm kadar boy ve geniş bir tepe yapan palmiyelerdir. Yelpaze biçimli yaprakların sapları kısadır. Sıcak yerlerde ve derin topraklarda iyi gelişirler. Donlardan zarar görebilirler.
  CYCAS REVOLUTA (SAGO PALMİYESİ)
  Ülkemizde salonlarımızda süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Herdemyeşil olup çok değerlidir. Genel yayılış alanı dışındaki soğuk bölgelerde seralarda yada camekanlarda yetiştirilir. Yaprakları sivri ve batıcıdır. Minimum kış sıcaklığı 16 derece olan nemli, derin, taze topraklara sahip yerlerde iyi gelişir. Yarı gölgeyi sever. Direk güneş ışığına duyarlıdır.
  DRACENA INDIVISA (DRASENA)
  Kılıcı andıran uzun yaprakları olan ve yaprak dökmeyen bir bitkidir. Sıcak iklimlerin bitkisi olup kaya bahçelerinde de sıkça kullanılır. Kar baskısına maruz kalabilecek yerlerde yapraklar muhafaza altına alınmalıdır.
  PHOENIX CANARIENSIS (HURMA PALMİYESİ
  Sıcak seven ve iç mekanlarda yetiştirilen bir bitkidir. 18 - 20 m boy yapabilir. Halk arasında "Yalancı Hurma" olarakda adlandırılır. Yapraklarının gövdeye yakın kısmında büyük dikenler bulundurur. Batıcı bu dikenler alerjik maddeler içerir. Soğuktan zarar görebileceği yerlere dikilirse muhafaza etmek gerekir.
  WASHINGTONIA FILIFERA (ÇÖL PALMİYESİ)
  Gövdesi 70 - 80 cm kalınlıkta gri renktedir. 16 - 18 m boy yapabilir. Yapraklarının uçları pamuk ipliksili görünürler. Yaprak sapları dikenli olup, beyaz çiçekleri vardır. Kuraklığa ve ısıya oldukça dayanıklıdırlar. Soğuk alan yerlerde korunmasına dikkat etmek gerekir.
  WASHINGTONIA ROBUSTA (ÇÖL PALMİYESİ)
  20 - 25 m boy yapabilen kahverengi gövdeye sahip palmiyelerdir. Turuncu yaprak sapları dikenlerle kaplıdır. Genç yaprakların uçlarında beyaz pamuksu lifler vardır.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Palmiye ağaçlarinin birden çok çeşidi bulunmaktadir. Washingtonia robusta (çöl palmiyesi), washingtonia filifera (çöl palmiyesi), dracena indivisa (drasena), phoenix canariensis (hurma palmiyesi, cycas revoluta (sago palmiyesi) palmiye ağaçlari çeşitleridir.
+ Yorum Gönder


palmiye çeşitleri,  palmiye ağacı çeşitleri,  palmiye cesitleri,  palmiye çeşitleri isimleri