+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Lavanta hangi ay ekilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Lavanta hangi ay ekilir
  Lavanta hangi ay ekilir

  Sonbaharda pullukla işlenen tarlanın ilkbaharda gerekiyor ise pulluk yoksa diskaro ile sürülmesi ve tırmık çekilmesi ile tarla hazırlığı yapılmış olur. dikim bu şekilde yapılabileceği gibi, hazırlanmış tarlaya ark açma pulluğu ile istenilen sıra arası mesafesinde ark açılarak fideler bu arkların yaklaşık tabandan 2-3 oranındaki kısmına yapılır. Bu durumda arklara salma su verilmesi ile fidelerin sulanması çok kolaylamış olur. ancak şayet özellikle yağmurlama sistemi mevcut ise ark açmadan düz tarlaya da dikim yapılabilir.
  lavanta2.jpg

  Dikimde genel olarak plantuvar kullanılır ve hemen can suyu verilir. Bitkilerde büyüme ilk yıl oldukça yavaş olur, kısa saplar meydana gelir. Çiçek başakları oluşsa bile bunlar oldukça küçük kalır. Esas büyüme ve verim ikinci yıldan itibaren başlar. Tarlaya dikim literatürde 40×30 veya 40×40 cm olarak bildirilmektedir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Lavanta bitkisi her ay ekilebilen bir bitkidir. Lavanta bitkisi çok fazla kullanılan bir bitkidir. Lavanta bitkisinden yeteri kadar verim sağlamak için lavanta çiçeğinin iki yaşına gelmesi gerekmektedir. Lavanta bitkisi hoş kokusu nedeni ile önemsenen bir çiçektir.
+ Yorum Gönder