+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Fasulyenin çimlenme raporu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fasulyenin çimlenme raporu
  Fasulyenin çimlenme raporu

  Fasulyenin çimlenme raporu.jpg

  Fasulye tohumu 15-20 °Cde çimlenmekte,15° C nin altında yavaşlamakta, 10 °Cnin altında ve 35°Cnin üstünde ise çimlenme çok az veya hiç olmamaktadır.
  Çıkış ekimden sonra optimum nem ve sıcaklıkta 7-10 gün sonra olur. Çimlenme 15° C nin altında yavaşlar. Düşük sıcaklıklarda çıkış süresi 20-25 gün olabilir. Fasulyede fide durumu epigeal dır.

  Fasulyede vejatasyon süresi 70-140 gün arasındadır. Vejetasyon süresi, bitkinin sarılıcı ve bodur olmasına, erkenci veya geçci olması yanında bölgenin ekolojik koşullarına göre de değişmektedir. Bodur çeşitlerde çiçeklerime 10-15 gün, yan sarılıcılarda 20-25 gün sarılıcı çeşitlerde 30 günün üzerindedir.

  Bodur tiplerde vejatasyon süresi 70-80 gün, sarılıcı tiplerde 130-140 gün, yarı sarılıcı tiplerde 80-90 gün arasındadır. Toprak nemi yeterli değilse çiçeklerime süresi kısalır, çiçeklerime azalır. Yüksek sıcaklık ve düşük nem çiçek tozlarının çimlenmesini engellediği için çiçeklerin dökülmesine neden olur. Özellikle 30 °C'nin üzerinde çiçekler dökülmekte ve verim oldukça düşmektedir. Erkenci çeşitler ve erken ekimle bu durum önlenebilmektedir. Çiçeklenmede optimum sıcaklık 20-25°C dir.Olgunlaşma döneminde hava kuru olmalıdır. 10°C nin altındaki sıcaklıklar tanenin olgunlaşmasını engeller.

  Fasulye tınlı, PH 7-8 olan tuzluluk ve alkali sorunu olmayan verimli topraklarda iyi yetişir. Fasulye'nin çinko elementi isteği yüksektir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Fasulye çok çabuk çimlenmekte bahar mevsiminde tohum olarak ekilen fasulyeler yaz mevsiminde sebze vermektedir. Fasulyelerin haftada en az iki defa sulanmaları ve rahat tırmanmaları için dört fasulyeyi kare şeklinde ekmeye ve ortaya kazık çakmaya dikkat edilmesi gerekiyor ki fasulyeler hızlı bir gelişme göstersin.
+ Yorum Gönder


fasulyenin çimlenme aşamaları,  fasulyenin çimlenme raporu,  çimlenme raporu,  fasulyenin hayat döngüsü,  fasulye çimlenme raporu,  fasulye raporu