+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Çimlenme için uygun sıcaklık Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çimlenme için uygun sıcaklık
  Çimlenme için uygun sıcaklık

  Suyun tohum tarafından emilmesi çimlenme olayının ilk basamağını oluşturur. Suyun alınmasını etkileyen en önemli etmenler tohum ve kabuğunun özelliği ve tohumun çevresinde bulunan alınabilir suyun miktarıdır. Suyun, alınma hızını sıcaklık da etkiler, yüksek sıcaklıkların etkisi hızın artması lehinedir.

  Uygun su miktarını sürekli olarak sağlamak güçtür. Çünkü çimlenme, ortamın sıcaklık ve nem yönünden dalgalanmalara uğrayan üst yüzünde oluşur. Zorunlu olarak ekilen küçük tohumlarda veya çimlenme hızının düşük olduğu durumlarda sorun daha büyüktür. Sulama sürekli yapılmamalı, ancak aşırı derecede olmamalıdır. Sulamalar genellikle sabahları yapılmalıdır. Öğleyin ve yakıcı sıcaklarda, gün ortasındaki sulamalardan kaçınmalıdır.
  Çimlenme için uygun sıcaklık.jpg

  Öte yandan kötü bir drenajla birlikte aşırı bir sulama da çok zararlıdır, çünkü bu durum çimlenme ortamındaki havalanmayı azaltır ve çürümelere neden olur.
  Çimlenme için ikinci gereksinim uygun bir, sıcaklıktır. Sıcaklık, çimlenmeden sonra fidelerin büyümesi üzerine de etki yapar. Çoğu kez, çimlenme için gerekli sıcaklıktan biraz aşağı sıcaklıklar fidelerin büyümesi için çok uygundur.
  Optimum sıcaklık çimlenme için en uygun olanıdır. Bu sıcaklıklar yüzde olarak en çok fidenin en yüksek çimlenme hızıyla oluştuğu sıcaklıklardır.

  Tohumlar canlılığını koruduğu sürece solunum devam eder, bu nedenle oksijen şarttır. Oksijen azlığının çimlenme üzerine etkisi çok önemlidir. Eğer oksijen çok az miktarda, çimlenme tümüyle durmasa bile gecikebilir. Aşırı derecede sulamalar, özellikle, drenajı kötü olan tohum yastıklarında, ortamın boşluklarını havadan çok su ile doldurduğu için oksijen miktarı çok azdır.
  Işık fidelerde büyüme olayını etkiler. Işığın gerekenden az olduğu durumlarda sarı renkli, ince uzun ve zayıf fideler oluşur. Kısa, güçlü ve bodur fidelerin, elde edilmesi için bunların yeteri kadar ışıklanmaları sağlanmalıdır. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Çimlenmenin oluşması için ısı çok gereklidir. Çimlenmesini istediğimiz tohumu ne kadar çok sıcak bir ortama koyarsanız o kadar çabuk çimlenmiş olacaktır. Çimlenme olduktan sonra sıcaklık derecesini düşürmek gerekmektedir.
+ Yorum Gönder


çimlenme