+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Çimlenme için ışık gerekli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çimlenme için ışık gerekli
  Çimlenme için ışık gerekli

  Tohumdaki embriyonun uygun şartlarda bitkinin kök, gövde ve yaprak gibi kısımlarını oluşturmaya başlamasına çimlenme denir. Çimlenmenin gerçekleşebilmesi , için su (nem), sıcaklık ve oksijenin yeterli miktarda olması gerekir.

  Su, sıcaklık ve oksijen yeterli miktarda ise (embriyo gelişerek) tohumun koruyucu kabuğu çatlar ve çimlenme başlar. Çimlenme sırasında tohumdaki embriyo sürekli büyür , ve gelişir. Embriyo gelişirken ihtiyacı olan besini etrafındaki çeneklerden karşılar.

  Çimlenme için ışık gerekli.jpg
  Tohumun çimlenebilmesi için sıcaklığın yeteri miktarda olması gerekir. Düşük veya yüksek sıcaklıklarda çimlenme süresi çok uzar, çimlenme yavaşlar. Çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklarda (0 0C – 35 0C nin dışında) ise çimlenme gerçekleşmez. Çimlenmenin gerçekleşebilmesi için, sıcaklık 18 – 25 0C civarında olmalıdır. Bu nedenle ekim için en uygun mevsim ilkbahardır.

  Tohumun çimlenebilmesi için suyun yeterli miktarda olması gerekir. Fazla veya az suda çimlenme gerçekleşmez veya yavaş gerçekleşir. Tohumun çimlenmesi için gerekli olan su çimlenme sonucu oluşan bitkinin büyümesi için de gereklidir.

  Çimlenme tamamlanınca bitkinin kök, gövde ve yaprakları oluşur.

  Tohum çimleninceye kadar besin üretemez yani , fotosentez yapamaz (yaprakları olmadığı için). Çimlenme sonucu bitkinin yaprakları oluştuğu için fotosentez yaparak kendi besinini kendisi üretir. (Fotosentez yaptığı andan itibaren çeneklerdeki besini kullanmayacağı için çenekler atılır).

  Bitkinin fotosentez yapabilmesi için su, karbondioksit gazı, sıcaklık ve ışık enerjisine yani güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bu nedenle bitkinin büyümesi için su, karbondioksit gazı, ışık, sıcaklık ve oksijen gazı (solunum yaparken) gereklidir.
  Tohum çimlenirken fotosentez yapamadığı için toprağa, güneş ışığına ve karbondioksit gazına ihtiyaç duymaz. (Çimlenirken sadece solunum yaptığı için kuru ağırlığı azalır).
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Çimlenme için ışığa gerek yoktur. çimlenme olduktan sonra ışığa gerek duyulmaktadır. Işık bitkilerin büyümesi için gereklidir. Bir bitkinin büyümesi ve gelişmesi için ışığa, neme ve güneşe ihtiyacı vardır.
+ Yorum Gönder


bitkilerde çimlenme,  fasulyenin büyüme aşamaları,  bitkinin büyümesi,  fasulya bitkisinin fotoğrafları,  bitkide çimlenme,  fasulyenin çimlenme aşamaları