+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Çimlenme olayı nasıl olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çimlenme olayı nasıl olur
  Çimlenme olayı nasıl olur

  Çimlenme, tohumda bulunan embriyonun uygun şartlar bulunca gelişerek ana bitkiye benzer bitkiyi vermek üzere tohumdan çıkarak serbest hale geçmesine denir.


  Çimlenme olayı, tohumda büyümenin başlaması ve yedek besin maddelerinin embriyo büyümesinde kullanılmak üzere hareketli hale geçmesi olaylarını içine alan birçok karışık , biyokimyasal ve fizyolojik değişiklikler serisinden ibarettir.

  imlenme-olay-nas-l-olur.gif
  Çimlenme sırasında meydana gelen bu olaylar serisinin başında, suyun tohum tarafından emilmesi gelir. Tohum kabuğu yumuşadıkça ve protoplazma sulandıkça, çoklukla tohum şişer ve bazen kabuğu çatlatır. Suyun alınmasını, enzim faaliyetinin ve oksijen alımıyla ölçülen, solunumun artışı izler. Bu faaliyetlerden sonra hücreler büyür ve kökçük tohum kabuğundan çıkar. Bu olaylar çimlenmenin başlaması ile birlikte giden olaylardır.

  Çimlenmenin devamı için, suda erimez haldeki kompleks maddelerin enzim faaliyetiyle basit, eriyebilir maddeler haline geçmesi ve büyüme noktalarına taşınması gerekir; buralarda bu maddeler büyümede gerekli olan enerjiyi sağlamak için kullanılırlar veya yeni hücre ,yapı maddesi haline dönüştürülürler. Çöğür (tohumdan çıkan fidan), büyüme konilerinde hücrelerin bilinen bölünme, genişleyip büyüme ve farklılaşma olaylarıyla büyümeğe başlar. Çöğür, yapraktan yeterli olarak fotosentez yapıncaya kadar, gelişmesi için tohumdaki yedek maddelere muhtaçtır.

  Özet olarak, çimlenme, aşağıdaki sıraya göre meydana , gelir:

  Suyun emilmesi,
  Enzim ve solunum faaliyeti,
  Yedek besin maddelerinin basit ve eriyebilir hale geçmesi,
  Bunların nakli,
  Özümlenmesi,
  Büyüme.
  Çimlenme ilerledikçe çöğürün yapısı kısa zamanda belli , olur. Embriyo, üzerinde bir veya daha fazla çenek yaprağı (kotiledon) taşıyan bir hipokotil kök ekseninden ibarettir. Kökün (radide) büyüme noktası, hipokotil kök ekseninin alt ucundan çıkar. Sürgünün (plumule) büyüme noktası, hipokotil kök ekseninin öteki ucunda, çenek yaprakların üstündedir. Çöğürün gövdesi, çenek yaprakların altı (hipokotil) ve üstü (epikotil) olmak üzere iki kısma ayrılır. Pratikte epikotil ve plümül terimleri çoklukla biribirleri yerine kullanılır.

  Çöğürün başlangıçtaki büyümesi iki şekilde olur. Birinci tipte (epigeous çimlenme), hipokotil uzar ve toprak üstüne çenek yaprakları çıkarır, ikinci tipte (hipogeous çimlenme), hipokotilin uzaması çenek yaprakları toprak üstüne çıkarmaz, yalnız epikotil dışarı çıkar
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Bitki çimlendiğinde hareketlenir ve büyüyüp gelişmeye başlar. Bir bitki çimlendikten sonra görüntü olarak değişmeye başlar ve yavaş yavaş büyüyen bitki toprağı delerek çıkar bitki toprak yüzeyine çıktıktan sonra ışık alan çok rüzgarlı olmayan bir yere alınmalıdır.
+ Yorum Gönder


çimlenme nedir,  cimlenme olayı