+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Bitki tohumları bir yerden bir yere hangi yollarla taşınır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bitki tohumları bir yerden bir yere hangi yollarla taşınır
  Bitki tohumları bir yerden bir yere hangi yollarla taşınır


  Bu makalemizde rüzgarla uçup bahçemize gelen tohumlardan bahsedeceğiz melekler
  Bazı bitkiler tohumlarını etrafa rüzgarla dağıtırlar. Bu sırada tohumlar havada uçuşurlar. Hava yolu ile taşınan tohumların yeterince hafif olmaları gerekmektedir ve şekilleri de uçmaya uygun şekilde tasarlanmış olmalıdır. Örneğin; fındığın ya da hindistan cevizinin büyüklüğünde ve ağırlığında bir tohumun uçmasına imkan yoktur. Bu nedenle rüzgarla taşınan bütün tohumlar çok hafiftirler; ya tüyümsü ya da kanat benzeri yapılara sahiptirler.

  Bitki tohumları bir yerden bir yere hangi yollarla taşınır.jpg
  Ayrıca uçan tohumların büyük bir çoğunluğu sonbaharın başında yani rüzgarların en şiddetli estiği dönemlerde olgun hale gelirler. Burada rüzgarların ortaya çıkışı ile tohumların olgunlaşma döneminin tam bir uyum içinde olması elbette ki dikkat çekicidir.
  Tohumlarını rüzgarla dağıtan bitkiler de diğerleri gibi kendi içlerinde farklı ve özel yapılara sahiptir. Örneğin Kuzey Afrika çöllerinde meyveler ve tohumlar ya kanatlıdır ya da hafif ve tüylüdür. Kuzey Doğu Sudan'daki Nubian Çölü'ndeki ve Kuzey Amerika çöllerindeki bitkiler, meyve ve tohumlarını esintilerle yayarlar. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki bitkilerse top gibi yuvarlak olur ve kurak zamanda rüzgar tarafından sürüklenirler.

  Karahindiba, kıvırcık sabia ve devedikeni, tohumlarını rüzgarla dağıtan bitkilerden bazılarıdır. Tohumlarını rüzgarla taşıtan bitkilere başka bir örnek olarak da yer kirazını verebiliriz. Yer kirazı tohumlarının kağıt benzeri hava dolu kesecikleri vardır. Bu kesecikler küçük balonlar gibi tohumların rüzgarda hareket etmesini sağlar.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Bitki tohumları rüzgarın yardımı ile yada bazı hayvanların toprağı kazması yada toprağı eşelemesi ile tohumlar başka yerlere kadar gidebilmekte ve çimlenerek yetişebilmektedir. Tohumlar yuvarlak olmaları nedeni ile kolay yuvarlanabilmekte en ufak bir şeyde yuvarlanarak uzaklaşmakta ve yeni yeni yerlerde yetişmektedirler.
+ Yorum Gönder


tohumlar nasik tasinir hangi yollarla tasinir,  tohumları bir yerden bir yere nasıl taşınır,  tohımlar bir yerden başka bir yere nasıl taşınır