+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Domatesin hayat döngüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Domatesin hayat döngüsü
  Domatesin hayat döngüsü


  Bitkilerde insanlar ve hayvanlar gibi hayat döngüsü içindedir. Çiçekli bitkilerde tozlaşma ile başlayıp döllenme, tohum oluşumu, meyve oluşumu, çimlenme, genç bitki oluşumu, büyüme, gelişme ve olgun bitkinin oluşması ile son bulan süreye hayat döngüsü denir.

  domatesin-hayat-d-ng-s-.gif

  Kış sonu toprağa ekilen domates tohumu baharda çimlenme sonucu filizlenir ve genç bitkiyi oluşturur. Bir süre sonra bitki çiçek açar, çiçek olgunlaşır ve sarı renkli bu çiçek döllenmeye hazır hale gelir. Polenlerin tozlaşma sayesinde dişi organa taşınmasıyla döllenme gerçekleşir ve zigot oluşur. Oluşan zigot gelişerek embriyoyu oluşturur. Oluşan embriyonun etrafında besin depo edilir ve koruyucu kabuk oluşur. Bu sayede tohum (domates çekirdeği) oluşur. Tohumun oluşmasından sonra domates çiçeğinin yaprakları dökülür ve dişi organın yumurtalığı gelişerek meyveyi oluşturur. Yeşil renkli olan küçük domatesler gelişimini tamamlayarak büyür. Büyüyen yeşil renkli domates bu andan itibaren olgunlaşarak kırmızı renkli olur.

  Örnek

  Bezelye bitkisinde tozlaşma ve döllenme sonucunda tohum ve meyve oluşur. Bezelye bitkisinde tohum toprağa düşer ve uygun şartlarda çimlenir. Çimlenen bezelye bitkisinin önce kökü oluşur. Ardından bitkinin gövde ve yaprakları oluşur. Kök, gövde ve yaprakları oluşan bezelye bitkisinin çiçeği oluşur ve olgunlaşan bezelye bitkisi tekrar tozlaşma yaparak döllenir ve döllenme sonucu tohum ve ardından meyve oluşur
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Domates bir yaz sebzesidir. Yazın en çok kullanılan sebzelerin başında domates gelmektedir domates tohum olarak ta fide olarak ta ekilip yetiştirilebilir. Domates hoş kokusu ve lezzetli tadı nedeni ile çok tüketilir hem çiğ hemde pişirerek domatesi tüketmek mümkündür. Domates yetiştirmek çok zor değildir domatesleri kazdığınız toprağın içine gömüp can suyu verin ve düzenli olarak sulamaya ve yabani otları temizlemeye dikkat ettikten sonra domatesleriniz bol bol sebze verecektir.
+ Yorum Gönder


insanların hayat döngüsü,  bitkinin hayat döngüsü türkçe,  domates bitkisinin hayat döngüsü,  çiçek hayat döngüsü,  HAYAT DÖNGÜSÜ