+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Yapraklar nasıl beslenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yapraklar nasıl beslenir
  Yapraklar nasıl beslenir

  Her canlının beslenmeye ihtiyacı olduğu gibi bitkilerin de beslenmeye ihtiyacı vardır. Fakat bitkiler, diğer canlılardan farklı olarak kendi besinlerini kendileri üretir. Ancak besinlerini üretebilmeleri için toprağa ihtiyaç duyarlar. Çünkü ihtiyaç duydukları su ve mineral toprakta bulunur.

  Bitki, ihtiyaç duyduğu azot, fosfor, kalsiyum ve potasyum gibi temel mineralleri kökleriyle topraktan alır. Fakat tek başına toprak, bir bitkinin yetişmesi için yeterli değildir. Ek olarak güneş ışığı, oksijen ve karbondioksit gazlarını da alması gerekir. Klorofil sayesinde temin edilen bu elementler bitkinin glikoz üretmesini sağlar. Bu işleme de fotosentez adı verilir.

  Fotosentez olayı bitkileri diğer canlılardan ayıran en önemli özelliktir. Bitki hücrelerini hayvan ve insan hücrelerinden ayıran en önemli özellik ise , güneş enerjisini direk olarak kullanabilen yapıda olmasıdır.
  Yapraklar.jpg
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Bütün canlı varlıklar besine ihtiyaç duyarlar ve besin ihtiyaçlarını bir şekilde karşılarlar. Yapraklarda ağacın köklerinin topraktan aldığı minerali kendilerine doğru emerek kendi besinlerini yapar ve bu besin ile beslenirler.
+ Yorum Gönder