+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Günümüzde tehlike altında olan bitki türleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Günümüzde tehlike altında olan bitki türleri nelerdir
  Günümüzde tehlike altında olan bitki türleri nelerdir?


  Yaşam alanlarının tahrip edilmesi sonucu, günümüzde binlerce canlı türü, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Belki daha keşfedilmemiş olan binlercesinin nesli de, yine aynı sebepten ötürü tehlike altında.
  Bugün bilinen yaklaşık 1,5 milyar canlı türünün dışında, keşfedilmeyi bekleyen 10-100 milyon kadar canlı türünün var olduğu sanılmakta. Türlerin yok olması, doğanın normal döngüsünün bir parçası ve evrimin bir gereği olarak kabul edilse de, hızla artan insan nüfusu nedeniyle, türlerin yok oluşu da gereğinden fazla hızlanmış durumda. İnsan tarihinde yer alan nesil tükenmelerinin çoğunun, geçtiğimiz son 300 yıl içerisinde gerçekleşmiş olması da bunun bir kanıtı.
  Günümüzde nesli tehlike altında olan yaklaşık 5200 hayvan türü ve yaklaşık 17300 bitki türü bulunuyor. Çeşitli kurumlar tarafından hazırlanan “tehlike altındaki türler” listelerine ise, her sene ortalama 50 tür daha ekleniyor.
  Günümüzde tehlike altinda olan bitki türleri şunlardır;
  Kardelen
  Gölsoğanı
  Sıklamen
  Karçiçeği
 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Maalesef sadece insan tahribatlarından kaynaklanan üzücü bir durum. Ve bunun önüne geçilemiyor. Ancak yine de doğa severler ve bu alanda çalışma yapanlar türü tehlike altındaki bitkileri kurtarmaya çabalıyor.
+ Yorum Gönder