+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Tohum Nasıl Oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tohum Nasıl Oluşur
  Tohum Nasıl Oluşur

  Tohum Nasıl Oluşur hakkında bilgi

  Tohum Olunuş nedenleri

  Tohum Nasıl Oluşur ilgili yazı

  Tohum Nasıl Oluşur.jpg

  Çiçek tozları tepeciğin üstüne konduktan son*ra büyümeye başlar ve her çiçek tozu taneciği, yani erkek üreme hücresi kök gibi ince bir borucuk geliştirerek dişiorganın boyuncuğundan yumurtalığa doğru uzatır. Bu borucuklardan her birinin içinde iki tane çekirdek vardır. Borucuk uzayarak yumurtalığa ulaştığında kopar ve içindeki hücre çekirdekleri serbest kalır. Böylece çekirdeklerden biri yumurta*lıktaki bir tohum taslağının yumurta hücresiy*le birleşerek tohumu, öbür çekirdek de aynı tohumtaslağındaki başka bir hücreyle birleşe*rek tohumun çimlenmesi için gerekli besin deposunu oluşturur. Bu olaya döllenme de*nir. Demek ki, erkek ve dişi eşey hücrelerinin birleşmesiyle oluşan her tohumda bir bitki embriyonu ve gelişecek yeni bitkinin kök salıncaya kadar beslenmesine yetecek ölçüde besin deposu vardır. Bu tohumun üstü fasulye tanesinde olduğu gibi ince bir zarla ya da kiraz çekirdeğinde olduğu gibi odunsu ve sert bir kabukla örtülüdür (bak. Tohum).
  Tozlaşma konusunda unutulmaması gere*ken en önemli nokta, her bitkinin yalnız kendi türünden bir bitkiyi dölleyebileceğidir. Eğer bir bitkinin çiçek tozları başka türden bir bitkinin örneğin buğdayın çiçek tozları bir elma ağacının çiçeklerine taşınırsa ağaç elma vermez.
  Tohumlar gelişirken, bunları barındıran yumurtalık da değişime uğrayarak bir meyve*ye dönüşür. Meyve çok çeşitli yöntemlerle tohumların daha uzak bir alana yayılmasını sağlar; böylece bütün tohumlar anaç bitkinin dibine düşerek onun besinini bölüşmemiş olur.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  örneğin bir üzüm tohumu aldık üzüm tohumunu ektik ve çıktığında üzümü yedik üzümün içinden çıkan tohumları tekrar ekiyoruz ve bu böyle devam etmektedir.
+ Yorum Gönder


tohum nasıl oluşur